1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, Diyarbakır'da Eski Gücünü Hedefliyor
CHP, Diyarbakır'da Eski Gücünü Hedefliyor

CHP, Diyarbakır'da Eski Gücünü Hedefliyor

CHP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Doğru: “CHP yıllar sonra bizimle birlikte sokağa çıktı. Binlerce broşür dağıttık, esnafla buluştuk, sorunları dinledik, talepleri aldık. Şunu gördük, Diyarbakır halkı CHP'yi özlemiş.”

A+A-

Bianet  Bağımsız İletişim ağında  Vecdi Erbay'ın haberine göre, 12 Eylül'den sonra SHP adıyla siyaset arenasında boy gösteren CHP, seçimlerden Diyarbakır'da hep birinci parti olarak çıktı. Muhalif Kürt seçmenin bu başarıda katkısı büyüktü elbette. Parti içinde yaşanan sıkıntılar, Kürt milletvekillerinin SHP'den ayrılarak Meclis'te ayrı bir grup kurmasına, ardından partileşmesine kadar uzanan bir süreç izledi.

200-254.jpgSHP'nin bölge illerinde oy kaybına neden olan bu süreç, Kürt siyasetçilerin kurduğu partilerin giderek etkinliğini güçlendirmesiyle birlikte, SHP/CHP'yi bölgedeki birçok ilde 'tabela partisi' konumuna getirdi.

Yaklaşık bir ay önce CHP Diyarbakır İl Başkanlığına getirilen Şerif Doğru, bu süreci yaşamış siyasetçilerden biri. 1988-1995 yılları arasında merkez ilçe başkanlığı dahil, parti içinde çeşitli görevler üstlenmiş bir isim.

Seçim çalışmaları nedeniyle mütevazı bir hareketliliğin gözlemlendiği il başkanlığında görüştüğümüz Şerif Doğru ile 7 Haziran seçimlerini konuşacağız.

Ancak siyasette eski bir isim olduğu için, önce Diyarbakır'da dört yılda dört il başkanı değiştirmesine rağmen, CHP'nin neden varlık gösteremediğini soruyorum. Doğru, Deniz Baykal'ı işaret ediyor.

“Baykal hepimizi görevden aldı ve bizden boşalan yere kendi kadrolarını yerleştirdi. Sadece Diyarbakır'da değil bütün bölgede bir kadrolaşmaya gitti. Sosyalistleri, Alevileri, Kürtleri küstürdü. Bu aşamadan sonra CHP bölgeden çekildi. Deniz Baykal, yıllardır CHP'ye oy veren seçmeni, AKP ve seçimlere bağımsız olarak giren BDP'yi tercih etmeye zorladı.”

2011 GENEL SEÇİM SONUÇLARI
Partiler Toplam Oy % Vekil Sayısı
Bağımsızlar 419.095 61,69 5
Adalet ve Kalkınma Partisi 218.552

32,17

6
Cumhuriyet Halk Partisi 15.882 2,34 0
Büyük Birlik Partisi 6.999 1,03 0
Milliyetçi Hareket Partisi

5.733

0,84 0

Kemal Kılıçdaroğlu'nun partinin başına geçmesi, Şerif Doğru gibi aktif siyasetten uzaklaşan birçok CHP'li siyasetçinin yeniden sahaya inmesine olanak sağlamış. Doğru, Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP'de ciddi yapısal değişikliklerin olduğuna inanıyor.

Doğru, “Bu değişim CHP'yi daha güçlü bir parti yapacak” diyor ve ekliyor: “Ancak CHP'nin 15 yıllık bir kaybı oldu.”

'Diyarbakır CHP'yi özlemiş'

2011 -2015 M. Vekilleri

Mehmet Mehdi Eker, AKP

Mehmet Galip Ensarioğlu, AKP

Mine Lök Beyaz, AKP

M. Süleyman Hamzaoğulları, AKP 

Cuma İçte, AKP 

Oya Eronat, AKP 

Leyla Zana, HDP

Emine Ayna, DBP

Altan Tan, HDP    

Nursel Aydoğan, HDP    

Şerafettin Elçi, (d. 1938 - ö. 2012)

Seçimlere kısa bir zaman kala il başkanı değişikliği sandığa nasıl yansıyacak? Şerif Doğru görevi devraldıktan sonra çalışmaya başladıklarını, Diyarbakır'ın bütün ilçelerini, sivil toplum örgütlerini, siyasi partilerini ziyaret ederek kendilerini tanıtmaya çalıştıklarını söylüyor.

“Yıllar sonra bizimle birlikte CHP sokağa çıktı. Binlerce broşür dağıttık, esnafla buluştuk, sorunları dinledik, talepleri aldık. Şunu gördük, Diyarbakır halkı CHP'yi özlemiş.”

Diyarbakır halkı CHP'yi özlemiş olabilir, ama geçen yıllar içinde CHP ile halk arasında açılan mesafe nasıl kapanacak? Şerif Doğru, il örgütündeki insanlara güveniyor.

“Şimdiye kadar ailesinin ismini, aşiretinin gücünü arkasına alarak CHP'de siyaset yapmaya çalışanlar vardı. Şimdi bu değişti. Diyarbakır'da CHP'ye inanan halktan insanlar görev almaya başladı. Bu nedenle Diyarbakır halkıyla buluşmaları zor olmayacak.”

CHP'nin rakibi HDP ve çözüm süreci

Seçmen tabanı birbirine çok yakın olduğu için CHP, AKP'den çok HDP ile yarışacak gibi görünüyor. Kürt meselesine duyarlığı nedeniyle türlü badireler atlatan HDP ile girilecek bir yarışta, CHP'nin ipi göğüsleyebilme şansı nedir? Ayrıca çözüm sürecinde ikircikli bir tutum sergilemiş olması CHP için bir dezavantaj değil midir?

Şerif Doğru, CHP ile HDP'nin kardeş parti olduğunu söylüyor ve halkın istemesine rağmen iki partinin seçim ittifakı yapmamış olmasına hayıflanıyor. Doğru, çözüm sürecinde AKP'nin maskesinin düştüğünü de iddia ediyor.

“Böyle büyük meseleleri AKP gibi partiler çözemez. Sağcı partilerin karakterinde yoktur böyle sorunları çözmek. Kürt sorunu ancak CHP ile çözülür. AKP'nin maskesi düşünce bunu halk da görmeye başladı. Ayrıca Sayın Kılıçdaroğlu hiçbir zaman çözüm sürfecine karşıyız demedi. Ana muhalefet genel başkanı olarak süreç hakkında bilgilendirilmek istedi, haklı olarak. 'Süreci Meclis'te tartışalım' dedi, ama AKP buna asla yanaşmadı. Şimdi bütün halk bunları görüyor ve AKP'nin sorunu çözeceğine dair inancını kaybediyor. CHP iktidarında Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde çözülecek.”

CHP'nin Diyarbakır'daki seçim propagandasında öne çıkan başlıkların başında, yoksullukla mücadele ve istihdam konusundaki vaatler ile Kürt sorununu CHP çözer sloganı geliyor.

HDP baraja takılırsa…

Diyarbakır'da milletvekili çıkarma şansı nedir, sorusunu genel bir değerlendirme yaparak cevaplıyor Şerif Doğru. Önceki seçimlere göre CHP'nin 7 Haziran seçimlerine daha güçlü hazırlandığını söylüyor ve Diyarbakır için yaptıkları hesaplamayı özetliyor:

“CHP olarak yüzde 10 seçim barajına karşı olduğumuzu açıklamış, seçim barajının yüzde 3 olmasını istemiştik. Ancak AKP tarafından kabul görmedi bu önerimiz. HDP barajı aşarsa bir milletvekili çıkaracağız. Ancak HDP barajı aşamasa dört milletvekili çıkarma şansımız ve potansiyelimiz var. HDP barajı aşamasa HÜDA PAR'ın bağımsız adayı da Meclis'e gidecek. Hesaplar böyle, ancak biz HDP'nin Meclis'te olmasını ve seçmenini Meclis'te temsil etmesini arzu ederiz.”

MHP hariç (çünkü şehirdeki potansiyeline bakınca milletvekili çıkarması mümkün değil), CHP ve AKP, Diyarbakır seçim aritmetiğini HDP'nin barajı aşıp aşamaması üzerine kurmuş. Seçimlere katılan bağımsız adaylar da öyle…

HDP'nin baraja takılması CHP, AKP ve bağımsız adayları hedeflerine ulaştıracak; tersi durumda bütün hesaplar altüst olacak, Ankara kulisleri hareketlenecek, koalisyon hükümeti gündeme gelecek, Meclis hareketli günlere sahne olacak.

Şerif Doğru bu ihtimale dikkat çekiyor ve CHP'nin HDP ile hükümet kurabileceğini söylüyor.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Doğru, CHP'nin Diyarbakır'da güç kaybettiğinin farkında. 7 Haziran seçimine hazırlanırken CHP'nin eski gücüne kavuşması için de mücadele edecekler. (VS/HK)

HDP Adayları AKP Adayları CHP Adayları

İdris Baluken

Nursel Aydoğan

Nimetullah Erdoğmuş

Feleknas Uca

Altan Tan

Çağlar Demirel

Ziya Pir

İmam Taşçıer

Sibel Yiğitalp

Adnan Cengiz

Nesrin Hilal Şanlı

 

Cevdet Yılmaz

Mehmet S. Ensarioğlu

Seyyit Haşim Haşimi

Oya Eronat

Fazıl Hüsnü Erdem

Abdurrahman Kurt

Ali İhsan Merdanoğlu

Mustafa Elgörmüş

Netice Arslan

Alaattin Parlak

Abbas Barış

Muhsin Koçyiğit

Gündoğan Mermutoğlu

Gülabi Şimşek

Murat Uzun

Mahmut Aziz Şeran

Aslı Açıkgöz

Mustafa Boz

Ayşe Yelkovan

Altay Veysi Ergün

 

 

Kaynak: BİANET

HABERE YORUM KAT