1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP, ‘Diyarbakır Raporu’ hazırladı
CHP, ‘Diyarbakır Raporu’ hazırladı

CHP, ‘Diyarbakır Raporu’ hazırladı

CHP heyetinin hazırladığı raporda Sur’da kamulaştırılan parseller arasında kamuya ait yapıların yanı sıra UNESCO’nun koruması altına alınmış tarihi ve kültürel miras niteliğindeki ibadethane, mesken ve ticari yapıların da olduğu belirtilirken, “Çatışmalar

A+A-

Diyarbakır, Selçuklu mimarisinin etkili olduğu dokuz ayrı medeniyetin izlerini taşıyan bir kentimizdir. Kentin kültürüne ve geçmişine saygılı olunmalı ve bu konuda adım atılırken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve halkın görüşleri alınmalıdır” denildi.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyeti, 14-15 Nisan tarihlerinde Diyarbakır genelinde çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulundu. Heyet, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ankara milletvekilleri Murat Emir ve Necati Yılmaz ile İstanbul milletvekilleri Gülay Yedekçi, Didem Engin ve Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Saniye Barut’tan oluştu.
 
Acele kamulaştırma kararının öncesi ve sonrası gelişmeleri değerlendiren, devlet kurumları, odalar, STK'lar ve halkla görüşmeler yapan heyet, görüşme ve izlenimlerinden oluşturduğu 'Diyarbakır Raporu'nu CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na sundu.Raporun sonuç ve değerlendirme bölümünde şu görüşlere yer verildi:
 
“Heyetimizin Diyarbakır ve Sur’da yaptığı inceleme ve görüşmeler sonucunda bölgede öne çıkan sorun alanları aşağıdaki biçimdedir. Vatandaşın konut ve barınma ihtiyacı; Eğitim ve sağlık hizmetlerinin tam olarak verilememesi; Ticarethanelerin zarar görmesi; Bölgede hijyenin sağlanamaması; Sosyal yaşam alanları ve ibadethanelerin ortadan kalkması; Zarar gören binaların ve altyapı sorunlarının tamiri; Tarihi dokunun gördüğü zararın giderilmesi ve korunması. Bölgenin tarihsel anlamda taşıdığı kültürel iklim dikkate alındığında, kamulaştırma sonrasında da tüm kültürlerin kendi varlığını ve yaşanmışlığını hissettirmesi gerekmektedir. Bunun yapılması tarihe borcumuzdur. Bölgenin tarihsel kültür mozaiği yapısı korunmalı, tek tipleştirmeye gidilmemelidir. Acele kamulaştırmanın ve öngörülen imar planlaması ile kent tasarımının bir ihtiyaçtan ve zorunluluktan kaynaklandığı göz ardı edilmeden bu çekinceler de unutulmamalıdır. Yola çıkılan ihtiyacın karşılanmasından uzaklaşılmamalı, rant kaygısı projeye hiçbir biçimde bulaştırılmamalıdır.
 
“İnsan Odaklı Çalışma Yapılmalı”
 
Sur, şu anda büyük bir belirsizlik içindedir ve bu durum bir an önce son bulmalıdır. Okula gidemeyen çocuklarla ilgili çalışma acilen başlatılmalıdır. Bölge halkı geçmişini ve anılarını kaybetme endişesi içindedir. Bu konuda bir an önce insan odaklı bir çalışma yapılmalıdır.


Yaşanan sorunlara çözüm bekleyen halk, ciddi bir geçim sıkıntısı içindedir. Küçük esnaf, tüccar ve sanayici ekonomik anlamda kötü durumdadır. İnsanlar evlerine ekmek götürme sıkıntısı içindedir. Yaşananlardan dolayı halkta psikolojik bir travma hali söz konusudur.
 
“Kentin Kültürüne ve Geçmişine Saygılı Olunmalı”
 
Sur için çıkarılan acele kamulaştırma kararı nedeniyle herkes kaygılıdır. Yöre halkı mülkiyet haklarının zarar göreceği, evlerinin ellerinden alınacağı endişesini yaşamaktadır. Çatışmalar nedeniyle kentin kendine özgü kimliğini yansıtan tarihi ve kültürel doku büyük oranda zarar görmüştür. Diyarbakır, Selçuklu mimarisinin etkili olduğu dokuz ayrı medeniyetin izlerini taşıyan bir kentimizdir. Kentin kültürüne ve geçmişine saygılı olunmalı ve bu konuda adım atılırken sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve halkın görüşleri alınmalıdır. Bu çalışmaların sürekliliği, özellikle de bu çalışmalarda milletvekillerinin de bulunması önemli olmaktadır”

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT