1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cezaevlerindeki hasta tutuklular
Cezaevlerindeki hasta tutuklular

Cezaevlerindeki hasta tutuklular

Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) Başkanı Derya Us "Siyasi tutuklular için idam emri verircesine gereksiz istenen raporlardan dolayı tutukluların aileleri için bürokratik süreçler işkenceye dönüşmektedir" dedi.

A+A-
Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde toplanan hükümlü ve tutuklu yakınları adına basın açıklamasını okuyan Diyar TUHAD-DER Başkanı Derya Us, Türkiye'de idam cezasının kaldırıldığını belirterek, "Siyasi tutuklular için idam emri verircesine gereksiz istenen raporlardan dolayı tutukluların aileleri için bürokratik süreçler işkenceye dönüşmektedir" dedi.
 
HASTA TUTUKLULAR
 
Us, Türkiye'deki cezaevlerinde 163'ü ölüm sınırında olan 550 hasta tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu ileri sürdü.
 
Cezaevlerinde hergün bir ölüm haberi alındığını iddia eden Us, şöyle konuştu:
 
"En son Seyithan Taşkıran isimli hasta tutuklu geç müdahele edildiği için hayatını kaybetti. Cezaevlerinde bir dakika bile kalmaması gereken hasta tutuklu Halil Güneş ise hala cezaevinde bulunuyor. Adli Tıp Kurumu daha önce bu kişi için 'cezaevinde kalamaz' raporu vermişti. ATK kendi raporunu geçersiz kılarak bu kişinin ölümü pahasına tekrar rapor istemektedir. Demokratik sürecin geliştirilmesi için hasta tutuklular bir an önce hiçbir gerekçe gösterilmeksizin serbest bırakılmasını talep ediyoruz." Açıklamanın ardından grup dağıldı.
 

HABERE YORUM KAT