1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cezaevlerinde sürgünler arttı
Cezaevlerinde sürgünler arttı

Cezaevlerinde sürgünler arttı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük tecrit uygulamalarının başladığı 5 Nisan tarihinden bu yana 97 siyasi tutsak kaldıkları cezaevlerinden başka cezaevlerine sürgün edildi.

A+A-

Sürgünü derinleştirilmiş tecrit olarak değerlendiren TUHAD-FED Eşbaşkanı Bahar Oktay, "Bu şekilde tüm halkı teslim alıp çözümsüzlüğü dayatmak istiyorlar" dedi.
 
Siyasi tutsaklara yönelik hak ihlalleri, kötü muamele ve keyfi uygulamalar gündemdeki yerini korurken, son dönemlerde gerçeleştirilen sürgünlerle bu uygulamalar yeni bir aşamaya taşındı.

AKP hükümetinin Kürt sorununun demokratik çözüm zeminini ortadan kaldırmaya dönük politikaların bir parçası olarak 5 Nisan tarihinden itibaren PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde tecrit politikası derinleştirilirken, siyasi tutsaklara dönük sürgün kararlarında da ciddi bir artış yaşandı. Tecridin başladığı 5 Nisan tarihinden bu yana aralarında hasta tutsakların da bulunduğu 97 siyasi tutsak, hiçbir gerekçe gösterilmeden kaldıkları cezaevlerinden yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan başka cezaevlerine sürgün edildi.
 
Bu tutsaklardan Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 5 tutsak Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'ne, Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 7 tutsak Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 21 tutsak Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 3 tutsak Adana F Tipi, Kırıkkale F Tipi Yüksek Güvenlikli ve Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevlerine, Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi'nde 16 ve E Tipi Kapalı Cezaevi'nden 12 tutsak Silivri 9 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi'nden 6 tutsak Silivri 9 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Metris T Tipi Kapalı Cezaevi'nden 7 tutsak Silivri 9 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Metris 2 Nolu R Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1 tutsak Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Maltepe L Tipi Kapalı Cezaevi'nden 1 tutsak Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi'ne, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 5 tutsak Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi'ne ve son olarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan 3 çocuk Siverek T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildi.
 
'Sürgünle tutuklu aileleri de cezalandırılmak isteniliyor'
 
Siyasi tutsakların sürgün edilmesini derinleştirilmiş tecrit olarak tanımlayan TUHAD-FED Eşbaşkanı Bahar Oktay, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a dönük uygulanan tecridin tüm cezaevlerine de yayıldığını söyledi. Oktay, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin 2 Nolu kararında ailenin yaşadığı yerden uzak cezaevlerinde kalan tutsakların yakınlarıyla var olan bağlarının kopmaması için görüş saatlerinin artırılması, haklarında esnetilmeye gidilmesi gibi kararların bulunduğunu ancak Türkiye'de bunun uygulanmadığını da belirtti. Oktay, "Bir tutsağın bin 800 kilometre uzaklığa sürgün ediliyor olması sadece bu hükümlüyü cezalandırma değil, aileyi de cezalandırmaktır. Yapılan sürgünlerle şahsı teslim alarak ona belli başlı şeyleri dayatmanın yanı sıra aynı şeyi aileye de yaşatma amacı vardır" şeklinde konuştu.
 
'Çözümsüzlük dayatılmak isteniyor'
 
Sürgün edilen hasta tutsakların ringlerle taşındığını ve bu durumun tutsakların sağlık durumunu çok kötü etkilediğini söyleyen Oktay, "Zaten ring araçlarının koşulları mevcuttur. Bu mevcut koşullarda sürgüne maruz kalıyor olması hastalıkları ekstra katmerleştiriyor ve daha da vahim bir boyuta taşıyor. Sağlıklı bir insan bile ring koşulları yeterli değilken hasta tutsakların bu koşullar altında sürgün ediliyor olmasının hiçbir insani ve ahlaki boyutu yoktur. Bu şekilde tüm halkı teslim alıp çözümsüzlüğü dayatmak istiyorlar" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler