1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cezaevlerinde süresiz dönüşümlü açlık grevi başladı
Cezaevlerinde süresiz dönüşümlü açlık grevi başladı

Cezaevlerinde süresiz dönüşümlü açlık grevi başladı

Türkiye cezaevlerindeki PKK’li tutuklular, yaşanan savaş politikaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve YPG/YPJ'li savaşçıların cenazelerinin sınırda bekletilerek geçişlerinin engellenmesi karşı dün itibari ile süresiz dönüşümlü açlık grevi

A+A-

HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, siyasetin önü kapatılarak, savaş konseptinin devreye konulduğunu söyledi. Demirel, tutukluların tıkanan siyasetin önünü açmak için açlık grevlerine girdiğini duyurdu.


Başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye cezaevlerindeki PKK’li tutuklular, yaşanan savaş politikaları, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve YPG/YPJ'li savaşçıların cenazelerinin sınırda bekletilerek geçişlerinin engellenmesi karşı dün itibari ile süresiz dönüşümlü açlık grevine başladı. DİYAR TUHAD-DER, konu ile ilgili Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

 

Açıklamaya HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen ile tutuklu yakınları katıldı. Açıklamada konuşan HDP Milletvekili Çağlar Demirel, 7 Haziran’da halkın ortaya koyduğu iradenin AKP ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan tarafından tanınmayarak savaş konseptinin devreye konulduğunu söyledi.


‘Siyasetin önü kapatılarak, savaş konsepti devreye konuldu’
Halkın 7 Haziran seçimleri ile barış iradesin ortaya koyduğunu dile getiren Demirel, “Halk 7 Haziran’da iradesini ortaya koyup parlamenterle demokrasi ve özgürlüklerin gelişmesi, yeni anayasa, hasta tutukluların serbest bırakılması için bir meclis ortamı yarattı.

 

Bunu kabul etmeyen geçici bir hükümet devlet ve bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan bulunmaktadır. Bundan kaynaklıdır ki bugün yine siyasetin önü kapatılarak bir savaş konsepti devreye konulmuştur. Bu provokasyonlar seçim öncesi başladı ve Diyarbakır’da patlatılan bomba ile savaş startı verildi.

 

Hava operasyonu ile ateşkes süreci bozuldu ve Diyarbakır’da 30 yıl boyunca kalkmayan uçaklar bu süre içinde kalkıp dağları bombaladı ve insanların yaşam alanları yakıldı ve yıkıldı. İnsanlar sokak ortasında göz göre göre katledildi” dedi.


‘Cenazelerin verilmemesi ahlaksızlıktır’


YPG ve YPJ’lilerin cenazelerinin verilmemesine de tepki gösteren Demirel şöyle devam etti:

 

“İnsanlık suçu olan ve ne dinde ne ahlakta ne hukukta yeri olmayan halkın çocuklarının cenazeleri bile sınırdan verilmedi.

 

Hiçbir yerde böyle bir şey görülmedi. İlk kez Türkiye’nin bu yaklaşımı ile cenazeler ailelerine verilmiyor. 4 ayı aşkın bir süredir Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a tecrit uygulanıyor. Bu asla kabul edilemez. Artık bir savaş sürecine girildi. Ama biz diyorum ki ‘biz size savaş yaptırmayacağız.’ Cezaevlerinde tutuklu bulunan arkadaşlarımızda siyasetin önünü açmak içini bedenlerini ölüme yatırdı. Biz de onların her zaman yanında ve onarlın sesi olacağız.”


Cezaevlerinde açlık grevleri başladı
Ardından açıklamayı okuyan Diyar TUHAD-DER Yöneticisi Nimetullah Yürek, yaşanan gelişmelere dikkat çekerek şunları söyledi:


“7 Haziranda HDP'nin kazandığı büyük başarıdan sonra başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin, Kürtlere karşı başlatmış olduğu top yekûn savaş ve imha politikası Erdoğan'ın başkan olma sevdasının sonucudur.

 

Tek başına iktidar olamadığı için ülkeyi kaosa sürükleyen AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, savaşı başlattıkları yetmezmiş gibi çetelerle onurlu bir şekilde savaşıp şehit düşen YPG ve YPJ’li yoldaşlarımızın cenazelerini vermeyerek ve Rojava devriminde yaralanıp Türkiye'de tedavi gören altı YPG'liyi DAİŞ çetelerine bağlı olan El Nusra ya teslim ederek, aslında kime hizmet ettiğini kimin yandaşı olduğunu bir kez daha göstermiştir.

 

AKP, günlerce Habur sınır kapısında bekletilen cenazeler, kapıda gözü yaşlı bir şekilde çocuklarının cenazelerini almak için bekleyen ailelere ve bütün Kürt halkına yeterince zulüm yapıldığına kanaat getirmemiş olacak ki, aynı şekilde Mürşit Pınar sınır kapısında tekrar aynı işkenceyi ailelere ve Kürt halkına yapmaya devam ediyor.

 

Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın üzerindeki tecrit kalkmayana,YPG ve YPJ'li yoldaşlarımızın cenazeleri ailelere teslim edilmeyene kadar, Cezaevlerinde bulunan PKK'li ve PAJK'lı tutsakların bu durumu kabul etmeyerek 15 Ağustos atılım ruhuyla bugünden başlayarak süresiz dönüşümlü açlık grevlerine girdiklerini bütün kamuoyuna ilan ediyoruz”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler