1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cezaevlerinde 150 ağır hasta mahkum var
Cezaevlerinde 150 ağır hasta mahkum var

Cezaevlerinde 150 ağır hasta mahkum var

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Bakanı Raci Bilici, cezaevlerinde tahliye edilmesi gereken 150 civarında ağır hasta mahkumun bulunduğunu söyledi.

A+A-

Bilici, şube binasında yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 2013 yılının ilk 6 ayında insan hakları ihlallerinin yaşandığı alanların başında cezaevlerinin geldiğini söyledi. Cezaevlerinde yaşanan ihlallere ilişkin defalarca yetkili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunmalarına rağmen sorunun çözümü konusunda irade ortaya konulmadığını savunan Bilici, bu nedenle cezaevlerindeki sorunun devam ettiğini bildirdi.

Raci Bilici, cezaevlerinde kötü muamele, tecrit, disiplin cezalarına çarptırılma, haberleşme hakkının engellenmesi gibi çeşitli alanlarda hak ihlalleri yaşandığını da öne sürerek özellikle hasta mahkumlar meselesinin, cezaevlerinin en büyük sorunu haline geldiğini ileri sürdü.

Türkiye genelindeki cezaevlerinde halen 450 hasta mahkumun bulunduğunu kaydeden Bilici, şöyle konuştu:

"Yapılan yasal değişikliğe ve insan hakları kuruluşlarının tüm çabalarına rağmen 2013 yılı içerisinde listemizde yer alan sadece 9 hasta mahpus, hastalıkları nedeniyle tahliye edilmiştir. Bununla birlikte bu süre içerisinde 4 hasta mahpus tahliye edilmedikleri için yaşamlarını yitirmişlerdir. Oysaki yukarıda verdiğimiz 450 rakamının içerisinde ölüm sınırında olan ve bir an önce tahliye edilmesi gereken 150 civarında ağır hasta mahpus bulunmaktadır.

Daha önceki açıklamalarımızda hasta mahpusların salıverilmesine dönük yapılan yasal değişikliğin yetersiz olduğu ve bunun ileriki dönemlerde daha net görüleceğini dile getirmiştik. Bugün bu kaygımızda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Cezaevindeki ağır hastalar bir an önce serbest bırakılmalıdır. Aksi takdirde cezaevlerinden ölüm haberleri gelmeye devam edecektir."

Başkan Bilici, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki cezaevlerinde yılın ilk 6 ayında 872 insan hakları ihlalinin yaşandığını da dile getirerek, "Bu 6 aylık cezaevi raporu, yaşanan bu sorunun artık ertelenemez bir sorun olduğunu açıkça göstermektedir. Bu nedenle cezaevlerinde insan haklarının korunması ve yaşama geçirilmesi için başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm kesimleri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT