1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cezaevi idarecileri hakkında suç duyurusu
Cezaevi idarecileri hakkında suç duyurusu

Cezaevi idarecileri hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUHAD-DER), İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Diyarbakır Barosu'nun da aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşları, zehirlenme olaylarının yaşandığı ileri sürülen Diyarbakır D Tipi Cezaevi idare

A+A-
TUHAD-DER Başkanı Derya Us, cezaevinde 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde çok sayıda zehirlenme olayının yaşandığını iddia ederek, bu durumun hem aileleri hem de kendilerini kaygılandırdığını ifade etti.
 
Diyar TUHAD-DER tarafından, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşanan zehirlenme olaylarına ilişkin basın açıklaması yapıldı. Adliye binası önünde yapılan açıklamaya, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Ali Şimşek ve Hafize İpek ile İHD, baro ve bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de katıldı. Açıklama yapan Diyar TUHAD-DER Başkanı Derya Us, 14 Ekim 2014 ve 15 Ocak 2015'te Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde idare tarafından verilen yemeklerden kaynaklı aralarında çocukların da bulunduğu 200 tutuklunun zehirlendiğini öne sürerek, iki tarih arasında basına yansımayan başka zehirlenme olaylarının da yaşandığını ifade etti. Bu nedenle sivil toplum kuruluşları olarak bir heyet oluşturduklarını ve bu heyetin hem tutuklular hem de cezaevi yönetimi ile görüştüğünü kaydeden Us, "Tutuklular, yaptığımız görüşmelerde, cezaevi mutfağında adli mahkumların çalıştırıldığı, bu mahkumların aşçılık sertifikasının olmadığı, mutfağın hijyen olmadığı ve mutfakta kullanılan ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçtiğini belirtmişlerdir. Yine tutuklular, gıda zehirlenmesi geçiren tutukluların her iki olayda da revirden serum verilerek, koğuşlarına gönderildiklerini ve gerekli tetkiklerin yapılmadığına dikkat çekmişlerdir. Ayrıca, zehirlenme olayının sık sık yaşanmasının ve gerekli tedavilerin yapılmamasını başta hasta ve çocuk tutuklular olmak üzere bütün tutukluların sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye düşürdüğünü olayın sadece yemek zehirlenmesinden ibaret olmadığı ve genel anlamda idarenin tavırlarının tutukluların hayatını riske attığını belirtmişlerdir" dedi.
 
 
"OLAYIN ÜSTÜNÜ KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR"
Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunan yaklaşık 450 tutuklunun son zehirlenme olayında daha vahim sonuçlar ile karşı karşıya kalmamış olmasının nedeninin çocukların yemeklerini erken yemesi ile zehirlenme olayının erken fark edilmesi olduğuna dikkat çeken Us, şunları kaydetti:
 
"Zehirlenme olayından sonra cezaevi idaresi ile yaptığımız görüşmelerde tutukluların sağlığını ciddiye alan bir yaklaşımdan ziyade kalıcı çözümler bulmadıkları gözlemlenmiştir. İdarenin olaya yaklaşımı çocukların ayrıntılı sağlık muayenelerini yapmak yerine, sadece gıdalardan numune almakla yetinip, zehirlenme olayının psikolojik olduğunu öne sürüp, olayın üzerini kapatma yönündedir. Cezaevinde 3 ay gibi kısa sürede birçok kez zehirlenme olayının yaşanması ve idarenin bu duruma sessiz kalması tutuklu ailelerini ve biz sivil toplum örgütlerini kaygılandırmaktadır. İhmali bulunan yetkililerin adli ve idari yönden soruşturulması gerekmektedir. Bu konunun takipçisi olacağımız ve suç duyurusunda bulunacağımız siz kamuoyu ile paylaşıyoruz."
 
Açıklamanın ardından grup suç duyusunda bulunmak üzere adliye binasına girdi.

HABERE YORUM KAT