1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Ceza; fidan dikme!
Ceza; fidan dikme!

Ceza; fidan dikme!

"Kanun çerçevesinde kendi isimleriyle fidanlarını dikecek olan arkadaşlar işleri bitince aileleriyle yaşamlarını sürdürecekler"

A+A-

Diyarbakır'da denetimli serbestlik uygulaması kapsamında 70 hükümlü, aldıkları ceza gereği 200 fidanı toprakla buluşturdu.

KENT ORMANINDA ETKİNLİK

Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan işbirliğiyle kanun gereği kamu hizmeti cezasıyla topluma kazandırılması hedeflenen 70 hükümlünün fidan dikmesi dolayısıyla Kent Orman'da etkinlik düzenlendi. Etkinliğe İl Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, HSYK müfettişleri, Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü ve denetimli serbestlik kapsamında bulunan 70 hükümlü katıldı.

70 HÜKÜMLÜ FİDAN DİKTİ

Vali Mustafa Cahıt Kıraç, Denetimli Serbestlik Kanunu çerçevesinde hükümlerini infaz edenlerle fidan dikme etkinliğinde bir araya geldiklerini söyledi. Şehrin güzelleşmesi, insanların daha huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak için bazı şeylerin olmazsa olmazlarından olduğunu vurgulayan Kıraç, "Hava, su, toprak kuş ve doğadan vazgeçemeyiz. Ormanlar dünyanın sigortasıdır. Dolayısıyla bu bölge fidansız, ağaçsız, ormansız olmaz. Ülkemiz yılda 500 milyon ton toprak erozyon nedeniyle kaybediliyor. Bu toprak kayıplarını önlemenin tek yolu ağaç dikmektir. Bir santimetre toprağın oluşması 400 yıl almaktadır" dedi.

AĞAÇ DİKMEK BİR İBADETTİR

Kıraç, ağaç dikmenin ibadet olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bir hadiste, 'Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki son fidanı dikin' ifadesi yer alır. Kentlerde görüntü kirliliğinin önlenmesinin en büyük yolu ormanlarla iç içe olmaktan geçer. Bu nedenle 980 hektar alana sahip Kent Orman'da 120 bini aşkın ağacın olması önemli. Bu sayı giderek artacaktır. Kanun çerçevesinde kendi isimleriyle fidanlarını dikecek olan arkadaşlar işleri bitince aileleriylye yaşamlarını sürdürecekler. Diyarbakır'da vatandaşların ağaç dikimine karşı duyarlı olmasını isteriz. Bulunduğumuz alanlara ve bahçelere fidan dikmek dünyanın güzelleşmesine katkı sunar. Diyarbakır'da mevcut arazinin yüzde 21'ini ormanlar oluşturuyor. Bu oranın artırılması yeni fidanların dikilmesiyle mümkün."

SOLMAZ, CEZALARINI ÖDEDİLER

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ise Denetimli Serbestlik Kanunundan yararlanan 70 hükümlünün fidan dikerek cezalarını ödediğini ifade ederek, bu etkinliğin bundan sonraki çalışmaların başlangıcı olacağını söyledi. Solmaz, kamu yararına bir işte çalışma cezası alan hükümlüleri burada çalıştırmakla hem cezalarını çekmelerini hem de ağaçlandırmaya vesile olmalarını sağladıklarını ifade ederek, "Bu etkinlikle yaklaşık 200 fidanı dikmeyi hedefliyoruz. Diyarbakır'da güzel etkinliklerin var olduğunu göstermek açısından bu çalışmada emeği geçenleri kutlarım" diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT