1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Çeviri Kriterleri
Çeviri Kriterleri

Çeviri Kriterleri

Ülkemiz dünyanın diğer birçok ülkesi gibi tüm dünyaya açılmış ve özellikle ticarette hemen her ülke ile ilişki kurmayı başarmıştır.

A+A-

Dünyanın her ülkesi ile ticaret yapmak her ülkenin diline hâkim olmayı gerektirmektedir. Karşı tarafın diline ve kültürüne hâkim olmamak karşılıklı kurulacak ticari ilişkilerde büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olacaktır.

       Ticari hayatta ikili ilişkiler genellikle hata kaldırmayacak derecede önemlidir. Kurulan ticari anlaşmalarda iki tarafın da birbirini tam anlamıyla anlaması şarttır. Yapılacak anlaşma ve ortaklıklarda iki taraf da aynı milletten ise ortada büyük anlaşmazlıklar oluşma ihtimali düşüktür fakat eğer ortaklık kuracak ya da anlaşma yapacak şirketler farklı milletlerden ise yapılacak anlaşmalara oldukça dikkat etmek gerekir. Bu noktada özellikle tüm dünyada ticaret dili İngilizce olduğu için şirketlerin İngilizceye hâkim çalışanlara sahip olması şarttır. Günümüzde de hemen hem profesyonel şirket işe alımlarında özellikle İngilizce bilgisine ve yeteneklerine dikkat etmektedir. Çeviri yapmak bir dil konusunda büyük uzmanlık gerektirmektedir. Bu çevirilerde hata yapmamak iş hayatında yaşanacak başarıların birinci şartıdır. İngilizce çeviri denildiğinde akla gelen ilk durum kelime bilgisi olmalıdır çünkü bir insan yeterli kelime bilgisine sahipse söz konusu metni büyük ölçüde çevirebilir. Kelime bilgisi eksikliğinde başvurulacak İngilizce sözlüklerin güncel ve kapsamlı olması yapılacak hataları ya da yanlış yorumlamaları büyük ölçüde azaltacaktır.

         Ülkemiz iş hayatında sıklıkla kullanılan bir diğer durum olan konusunda da işletme sahiplerinin bu konuda yeteneğini ve bilgisini kanıtlamış kişilere güvenmesi gerekir. Eğer işletmede İngilizce çeviri konusunda kendini ispatlamış bir çalışan yoksa yapılması gereken tek şey bu işin eğitimini uzun süre alarak yeminli tercümanlık seviyesine yükselmiş kişilerden profesyonel yardım almak olmalıdır. 

HABERE YORUM KAT