1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çetin Doğan'a suç duyurusuna takipsizlik
Çetin Doğan'a suç duyurusuna takipsizlik

Çetin Doğan'a suç duyurusuna takipsizlik

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Kur'an-ı Kerim'e '7'nci yüzyılın Arap yasası' dediği gerekçesiyle emekli Orgeneral Çetin Doğan hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi.

A+A-
Suç duyurusunda bulunan avukat Ercan Ezgin, karara itiraz edeceklerini belirterek, “Kararı asla kabul etmiyoruz. İtiraz hakkımızı kullanacağız” dedi.
 
Balyoz davasında yargılanan emekli Orgeneral Çetin Doğan hakkında, 22 Nisan 2014'te cezaevinden çıkarken, Kur'an-ı Kerim hakkında, “7'nci yüzyılın Arap yasası' dediği gerekçesiyle Avukat Ercan Ezgin tarafından Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
 
Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan suç duyurusuyla ilgili olarak takipsizlik kararı verdi. Suç duyurusunda bulunan Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukat Ercan Ezgin, “Savcılık gerekçesinde 'mevzubahis söylemin aşağılama olmadığını, kişinin kendi inancını belirttiğini, kişinin inandığı dine ilişkin nasıl yorumda bulunacağı hususunun birey vicdanı olduğunu, ortada bir hakaret olmadığını' belirterek, 'kovuşturmaya yer olmadığına' karar vermiştir. Bu karar asla kabul edilecek, laiklik ilkesi arkasına sığındırılacak bir karar değildir” dedi.
 
Çetin Doğan'ın beyanları ve hakkında takipsizlik verilmesinin ikinci bir Charlie Hebdo vakası olduğunu savunan Ezgin, şunları kaydetti:
 
“Laiklik insanlara din ve vicdan hürriyetidir ancak başkasının dini değerlerini aşağılama veya küçük düşürme hakkını vermez. Çetin Doğan'ın basın önünde kullandığı bu ifadeler toplumda inanç çatışmasını oluşturan, farklı görüş ve inançtaki kişilerin birbirlerine karşı hislerinin değişmesine sebep olacak, husumetleri tetikleyecek, dini tahammülü yok edecek, kamplaşmaya sebep olacak, inananla inanmayanı karşı karşıya getirecek, tahrik edip çatışmaya sevk edecek ve kamu barışını tehlikeye sokacak özellikler taşımıştır.
 
Kuran'ı Kerim'e 'Arap yasası' demek, ulusal ve uluslararası yasalarla korunan düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde açıklanmış bir eleştiriden ziyade, 3 büyük dinden biri olan İslam'ın ortak değerlerinden, kutsal kitabımıza yönelik haksız ve incitici aşağılama kastı taşıdığı açıktır. Kur'an-ı Kerim'e bundan sonra 'Arap yasasıdır, işlevini yitirmiştir' demek artık serbest mi olacak. Söz konusu kararı asla kabul etmiyoruz ve hakkındaki itiraz hakkımızı da kullanacağız”
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT