1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çete lideri imam çıktı
Çete lideri imam çıktı

Çete lideri imam çıktı

Sahte belgelerle kişilere diploma ve sürücü belgesi temin ettiği iddiasıyla tutuklanan suç örgütü lideri S.T'nin emekli imam olduğu öğrenildi.

A+A-

Diyarbakır'da tutuklanıp cezaevine gönderilen sahte diploma ve ehliyet çetesi lideri S.T'nin bir dönem imamlık yaptığı, imamlıkta da psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle erken emekliliğe ayrıldığı öğrenildi.

ÖZELLİKLE KIRSAL KESİMDEKİ VATANDAŞLARLA İRTİBATA GEÇİYORDU
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri, şebeke elemanlarının Diyarbakır'da özel bir sürücü kursu sahibi olan S.T.'nin liderliğinde, sürücü belgesi almak isteyen ve önceden sınava girdiği halde başarılı olamayan kişilerle, okuma yazması olmayan, özellikle kırsal kesimlerde yaşayan kişilerle bağlantıya geçtikleri tespit edildi.

9 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
Yaklaşık 5 bin lira karşılığında bu kişilere sahte diploma temin ederek yerlerine joker kişilerin sınava sokulduğunu da belirleyen polis, 8 Ekim günü tarihinde Diyarbakır ve Şanlıurfa'da eş zamanlı operasyon düzenledi. Sürücü kursları ve evlere düzenlenen baskında çok sayıda sahte diploma, nüfus cüzdanları, sahte mühürler ele geçirilirken, aralarında sınavlara joker olarak da sokulan toplam 12 kişi gözaltına alındı. Sorguları tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen 12 zanlıdan 3'ü serbest bırakılırken, aralarında sürücü kursu sahibi ve çete lideri S.T.'nin de bulunduğu 9 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İMAMLIK YAPAN ÇETE LİDERİ
Çete lideri S.T'nin bir dönem Diyarbakır'da imamlık yaptığı ve geçirdiği psikolojik rahatsızlık nedeniyle erken emekliliğe ayrıldığı öğrenilirken, S.T'nin sahibi olduğu üç şirketinin psikolojik rahatsızlık nedeniyle üzerine yazamadığı, şirketleri eşi ve ortağı olarak gösterdiği kişilerin üzerine kayıt yaptırdığı belirtildi. Konuyla ilgili konuşan S.T'nin eşi A. T., eşinin komploya kurban gittiğini ileri sürerek, "Eşim hakkında olmadık iddialar ortaya atıldı. İmamlık yaptığı ve rahatsızlıkları yüzünden emekliye ayrıldığıyla ilgili iddialar eşimin kişiselleridir. Ben onun kişisel hayatına karışamam. Bu iddialar onun başarısını kıskananlar tarafından yapıldığını düşünüyorum. Adalete güveniyorum. İnşallah haksızlık ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT