1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çermik'ten doğal ürün ihraç ediliyor
Çermik'ten doğal ürün ihraç ediliyor

Çermik'ten doğal ürün ihraç ediliyor

Türkiye’nin kuru dut ambarı olarak bilinen Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bu yıl 500 ton kuru dut fabrikalara gönderilecek.

A+A-

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinden doğal ürün ihraç ediliyor. Yurdun dört bir yanına en doğal kuru dutun gönderilmesine başlandı.

 

Bu yıl ilçeden 500 ton kuru dut fabrikalara gönderilecek.


Kuru dut toptancısı Osman Yeşilkaya, bu yıl mevsimin iyi geçmesi sonucu bu yıl kuru dut üretiminde rekor yaşandığını söyledi.

 

Taze ve kuru tek naturel meyvenin dut olduğunu, hiçbir ilaç kullanılmadığını bildiren toptancı Yeşilkaya, geçen yıl 50–60 ton kuru dut gönderdiklerini, bu yıl ise 500 dolayında dut göndermek için çeşitli illerdeki fabrikalarla anlaştıklarını söyledi.


Geçen yıl dutun kıt olması nedeniyle kilosunu 8–10 liradan sattıklarını, bu yıl ise bu fiyatın yüzde 90 düşerek 1–2 liradan verdiklerini bildiren Dut toptancısı Osman Yeşilkaya şöyle konuştu;


 “Bu yıl gerçekten kuru dut bol. Bu yıl 500 ton kuru dutu başta Malatya, Elazığ, İstanbul olmak üzere birçok ile gönderiyoruz.  Bu yıl Kütahya’nın Simav ilçesi ile Ankara ve İstanbul’a göndermeye başladık. Peyder pey gönderiyoruz. Talep var. Bizde bunu karşılamaya çalışıyoruz. Kuru dut Malatya, Elazığ, Kütahya, Ankara, Erzurum ve İstanbul’da pekmez yapılıyor. Diğer illerde çerezlik olarak tüketiliyor.

 

Ayrıca özellikle yarış atlarına verilmek üzere gönderiliyor. Dutun pekmezi ve pestili ile sucu çok büyük ilgi görmektedir. Özellikle pekmez sağlık kaynağıdır. Vücudun direncini artırır. Özellikle sabah aç karnına içildiğinde çok yararlıdır.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler