1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çermik'te usulsüz ihale iddiası
Çermik'te usulsüz ihale iddiası

Çermik'te usulsüz ihale iddiası

Diyarbakır'ın Çermik ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğü'nde ilköğretim öğrencilerini taşımak için ihale açıldı, ancak ihalenin en uygun teklif verene değil ihale en yüksek teklif veren firmaya verildiği iddia edildi.

A+A-
Edinilen bilgiye göre 14/07/2014 tarihinde ihalesi yapılan 2014/61665 ihale kayıt nolu 4 kısmi teklifli taşımalı ilköğretim öğrenci taşıma ihalesi.
 
İhale yapılmadan önce ilanda vede idari şartnamede kanunun.38 inci maddesinde öngörülen açıklama istenmeksizin ekonomik açıdan en avantajlı teklif üzerinde bırakılacaktır.
 
İhale üzerinde bırakılan isteklinin teklifinin sınır değerin altında olması durumunda kesin teminat 40.1 maddede yer alan hüküm uyarınca hesaplanan tutar üzerinden alınır ibaresi olan ihale şartnamesinde Madde 35'te de belirlenen Ekonomik açıdan en avantajlı teklifin belirlenmesi ve 35.1. Bu ihalede ekonomik açıdan en avantajlı teklif, teklif edilen fiyatların en düşük olanıdır.Maddeleri bulunmasına rağmen Milli Eğitim idare yetkilisi açıklama istenmeyeceğini şartnamede belirtmesine rağmen, ekonomik açıdan en uygun teklif olan birinci vede ikinci firmadan tekliflerine açıklama istenmiş vede bu iki firma açıklama vermeyerek ihaleden elenmişlerdir.
 
Böylece ihale yüksek teklif olan son firmaya geçmiştir.Firmaların birbiriyle anlaşmasına fırsat verilmiştir.birinci firmanın teklifi 3.114.000.TL, ikinci firmanın teklifi ibe 3.177.900 TL ihale üzerinde bırakılan son firmanın teklifi de.3.582.720.TL birinci firmayla son firma arasında 468.720.TL, KDV hariç bir fark vardır. savunma isteyerek birinci ve ikinci firmaları eleyip son firmaya geçmesini sağlayan idarenin idari şartnamedeki kendi koyduğu maddeleri hesabına geldiği gibi yorumlayıp kamuyu zarara uğramıştır.  
 
Bir başka iddiaya göre bu şekilde bir ihalenin zaten usulsüz olduğu ayrıca şuan işi yapan resmi bir belge olmamakla beraber idarenin usulsüz işlem yaptıkları araştırma sonucu ortaya çıkacaktır.
 

HABERE YORUM KAT