1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çermik'te budama eğitimi
Çermik'te budama eğitimi

Çermik'te budama eğitimi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Çermik İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yayıklı köyünde meyvecilik yapan üreticilere uygulamalı budama eğitimi verildi.

A+A-

Son yıllarda meyveciliğe ilginin arttığı Çermik'te kurulan yeni meyve bahçesi tesisi her geçen gün artarken, bahar döneminin gelmesi ile birlikte üreticiler de budamaya yönelik çalışmalarına hız verdi.

Meyve yetiştiriciliğinde kaliteli ve bol ürün alabilmek için toprak işleme, sulama, gübreleme, zirai mücadele gibi faaliyetlerin yanı sıra her yıl meyve ağaçlarında budama yapılmasının önemine değinen İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Güden, ilçede meyvecilikle ilgili çalışmaları artırdıklarını söyledi.

Güden, "Tarım alanlarımızın küçük ve parçalı olması tarımsal geliri etkilemektedir. İlçe müdürlüğü olarak bir yandan meyve ve bağ alanlarını arttırmaya çalışırken diğer yandan da çiftçilerimizin yeni tarım tekniklerinden yararlanması için eğitim faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Budama ve terbiye sistemlerinin tekniğe uygun yapılması halinde, elde edilecek mahsul miktarı ve kalitesi de artmış olacaktır. Meyve ağaçlarında budama zamanının gelmesi ile birlikte üreticilerden gelen talepler doğrultusunda Kurumumuz teknik elemanlarınca uygulamalı budama eğitimleri başlattık" dedi.

(HG-YRT-Y)

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT