1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çermik kaymakamlığı'ndan kültür sanat etkinliği
Çermik kaymakamlığı'ndan kültür sanat etkinliği

Çermik kaymakamlığı'ndan kültür sanat etkinliği

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Çermik Kaymakamlığı tarafından ilçeye getirilen Adım Tiyatrosu ekibi tarafından sahnelenen “Padişah-ı Osman” adlı oyun sanatseverlerlerin beğenisine sunuldu.

A+A-

Günümüz ile Osmanlı dönemini mizahi bir dille anlatan oyun Çermik Kapalı Spor Salonu'nda sahnelendi. Oyunda sevilen sanatçılar Soner Arıca, Umut Oğuz, Ender Gülçiçek, Buket Aras, Tülin Ayhan, ve Zeynep İlgün rol aldı. Ünlü akademisyen ve psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen tarafından yazılan ve Zafer Kayaokay tarafından yönetilen komedi oyununun müziklerini ise Can Atilla yaptı. İki perdelik oyun, 1.5 saat boyunca, oyuncuların müthiş performansıyla tiyatro severlere adeta kahkaha tufanı yaşattı. Ücretsiz olarak sahnelenen oyunu vatandaşlar büyük ilgiyle izledi. Çeşitli tiyatroları Çermik'e getiren kaymakamlık daha önce de Adım Tiyatrosu'nun Kanlı Nigar oyununu Çermiklilerle buluşturmuştu.

“Padişah-ı Osman”ın konusu İstanbul'da bir akıl hastanesinde geçiyor. Osmanlı İmparatorluğu hakkında doktora tezini yazarken aklını yitiren bir kişinin kendisini padişah sanmasıyla olayların akışı başlıyor. Akıl hastanesinde görev yapan başhekim, hekimler ve hastanede görevli olan personele bu hastanın tedavisinin psiko drama olduğunu söylemesiyle olayların seyri değişiyor.

Tüm hastane çalışanları Osmanlı döneminden karakterlere bürünerek, hasta olan kişinin oyununa dahil oluyor.Çermik Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz, SODES Projesi çerçevesinde sevilen tiyatro ve oyuncuları ilçe halkıyla buluşturduklarını söyledi. Kaymakam Batmaz, "Halkımız tüm etkinliklerimize büyük ilgi gösteriyor. Özellikle tiyatro oyunları büyük beğeni topluyor. Adım Tiyatrosu'nun başka oyunlarını da ilçemize getirmiştik. Başarılı oyuncuların varlığı da ilgiyi artırıyor” dedi.