1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çermik ilçesinden Türkiye'nin dört bir yanına
Çermik ilçesinden Türkiye'nin dört bir yanına

Çermik ilçesinden Türkiye'nin dört bir yanına

Diyarbakır'ın Çermik İlçesinde bu yıl kurak geçen hava nedeniyle peynir üretiminde düşüş olsa da her gün ortalama 6-7 ton peynir ihraç ediliyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Çermik İlçesinde Türkiye'nin dört bir yanına taze peynir ihraç ediliyor. Ortalama her gün 6-7 ton taze peynirin gönderildiği ilçede, kuraklığın peynir üretiminde düşüşe neden oldu.

Çermik ilçesinde peynir toptancısı Osman Yeşilkaya, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sütünden elde edilen peyniri her gün 6-7 ton peyniri başta Adana olmak üzere Erzincan, Elazığ ve diğer illere gönderdiklerini söyledi.

İNEK PEYNİRİ 4 TL, KOYUN-KEÇİ PEYNİRİ İSE 4,5 TL

İnek peynirinin kilosunu 4 liradan, koyun ve keçi peynirinin kilosunu de 4.5 liradan üreticiden aldıklarını, kendilerinin de 25 kuruş komisyon karşılığında illere gönderdiklerini anlatan Peynir Toptancısı Yeşilkaya, şöyle konuştu;

"Geçen yıl inek peynirinin kilosu 3.5, kodun ve keçi peynirinin kilosu da 4 liraydı. Bu yıl yaklaşık yüzde 15-20 fiyat artışı var. Perakende peynir fiyatı ise 5, 5.5 lira. Bu yıl peynir üretiminde düşüş bekliyoruz. Her yıl Haziran ayının ortalarına kadar peynir gönderiyorduk. Bu yıl ise önümüzdeki ayın ortalarına kadar peynir göndereceğimizi sanıyoruz. Çünkü havanın kurak geçmesi, besicilerin erkenden hayvanlarına Erzurum, Kars gibi yaylalara götürmeye başladılar. Bu da üretimi düşürecektir."

Vatandaşların kilosunu 5, 5,5 liradan aldığı peyniri salamura ve eriterek kışlık olarak tenekelere bastıklarını kaydeden Peynir Toptancısı Osman Yeşilkaya, "Bizim gönderdiğimiz peynirlerden inek peyniri kaşar, keçi ve koyun peyniri ise tolum peyniri olarak piyasaya veriliyor" dedi. 

HABERE YORUM KAT