1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Cep’e tablete zam, yerliye selam
Cep’e tablete zam, yerliye selam

Cep’e tablete zam, yerliye selam

Aylardır gündemde olan cep telefonu ve tablete ithalat vergisinin birkaç ay içinde uygulamaya gireceği açıklandı. Bu şekilde Türkiye’de yerli üretimin teşvik edilmesi hedefleniyor

A+A-

Cep telefonunda uzun zamandır konuşulan ancak seçimler nedeniyle ertelenen ithalata vergi tartışması yeniden gündeme geldi.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek ay gümrük vergilerinde özel tedbirler alınacağını açıkladı. Zeybekci, “Cep telefonu, tablet bilgisayar gibi ürünlere ilişkin vergilerde düzenleme olacak” dedi.


Zeybekci, gelecek bir-iki ay içerisinde çok önemli sektör gruplarının da özel tedbirle karşılaşacağını ifade etti. Zeybekci, “Özellikle elektrik-elektronik, cep telefonu, tablet gibi ürün gruplarında uygulamayı göreceğiz. Bu ürünlerde yerli üretimi koruma adına böyle adımlar atılacak” diye konuştu.


Zeybekci, yapılanın bir vergilendirme olmadığının da altını çizerek, “Bu içerideki üretimi teşvik eden, rekabet gücünü artıran bir uygulama. Cep telefonlarını yerli üretime aldığınız zaman daha cazip hale getiren, onu vatandaşımızın kullanımına daha ucuz sunan bir uygulama. Üçüncü ülkelerden bahsediyorum, yerli üretimi engelleyen, Türkiye’ye cep telefonu, tablet, gerekse bazı bilgisayar ve iletişim cihazlarında Türkiye’ye ihracat yapmaları kaydıyla verilen destekler ve teşvikler var.


Türkiye’deki üretimin canlanması, alternatif hale gelmesini engelleyici noktada verdikleri destekler var. Yaptıkları  destekleri ülkeye giren haksız rekabetin üzerine vergi olarak koyuyoruz ve ürün fiyatlarında Türkiye’de bunun üretilmesini sağlayacak cazibeyi sağlamaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

‘Dar gelirliyi vurmasın’


Görüşünü sorduğumuz Telpa Başkanı Sebahattin Yaman, konuşulanlara göre cepte sabit bir vergi üzerinde çalışıldığını belirterek, “Firmalar olarak eğer vergi gelecekse yüzdesel olarak gelmesinin iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü segment ve modelden bağımsız sabit vergi, dar gelirliyi vurur. Üst segmentte bir telefon ve giriş seviyesindeki bir telefondan aynı vergi alınmamalı. Sabit vergi rakamı vatandaşı olumsuz etkiler” diye konuştu..
Şu anda piyasa fiyatı 300 TL olan bir telefonun 200 TL’sinin ÖTV ve KDV’ye gittiğine dikkat çeken Yaman, “Planlanan vergi de gelirse bu rakam daha da artacak. Bu da telefonların fiyatlarının artması anlamına geliyor. Planlanan vergi yerli üreticiden alınmayacak. Bizim de üretim için altyapımız hazır. Daha önceden de üretim deneyimimiz var” bilgisini verdi.


Telefon pazarı 12 milyon adet

-  Bu yıl 12 milyon akıllı telefon satılacağı öngörülüyor.

-  Geçen yıl cep ithalatına 6 milyar TL’den fazla para harcandı.

- 72 milyon mobil abonenin, yüzde 46’sı akıllı telefon kullanıyor.

- Kullanımda olan 6 milyon cep 4G özelliğine sahip.

- Tablette 2.8 milyon adetlik pazar var.

‘Elektronik çöplüğü olmaktan kurtuluruz’


Casper Genel Müdürü Yalçın Yıldırım ise, bu uygulamanın yerli üretime zamanla nefes aldıracağını belirterek, şunları söyledi: “Yerli üretimi koruyacak yapı oluşursa, bu istikrarlı ve doğru bir yaklaşım olur. Ayrıca ülkedeki cari açığın kapatılmasına olumlu katkı yapar.


Global markaların ülkemizde fahiş karlarla satış yapmasının önüne geçer. Türkiye elektronik anlamda çöplük olmaktan çıkar. Planlanan cihazlara yüzdesel oranda vergi konulması. Bu da yüksek fiyatlı telefonların satışını zorlaştıracaktır. Türk tüketicisini de daha bilinçli alışverişe yönlendirecektir. Casper olarak şu anda Ar-Ge ve tasarımı burada yapıyoruz, üretim ise yurtdışında. Yerli üretimi korumak adına atılan adımla hepsini burada gerçekleştireceğiz. Yerliyi koruyacak yapı oluşursa, gerçek üretim için de firmalar elini taşın altına koyar.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler