1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Cep telefonu ucuzluyor
Cep telefonu ucuzluyor

Cep telefonu ucuzluyor

Türkiye'de her yıl 1 milyon akıllı telefon satılıyor. Bu rekabete Çinli markalar dahil olacak. Cep telefonu fiyatları 500 liranın altına gerileyecek

A+A-
2015 yılından itibaren pazara giren Çinli markalar sayesinde akıllı telefon fiyatları düşecek. Huawei, daha önce Samsung'da çalışan mobil pazarlama operasyonunda deneyimli bir ekiple 2014'ün sonunda yola çıktı.
 
Operatör satışları artarak devam ederken, Türkiye'de marka yatırımına mesafeli duran ZTE gibi Çinli markalar Avea, Turkcell ve Vodafone ile işbirliğine devam edecek. Çinli Lenovo da, Ocak ayının ikinci haftası ilk kez akıllı cep telefonu duyurusunu yapacak. Maslak'ta ofisini kiralayan, tüm operatör ve dağıtım kanallarıyla görüşmeler yapan Xiaomi, diğer Çinli şirketler gibi 2015 yılında Türkiye'yi hedef pazarlardan biri olarak seçti. 
 
BEKLEYİN DÜŞÜYOR 
 
Kur geçtiğimiz yıl seviyelerini aşmazsa rekabet ile akıllı telefon fiyatları 500 TL'nin altına inecek. Maktu vergiye rağmen fiyatın aşağıya inmesi, rekabeti keskinleştirecek. Çinli firmaların amiral gemisi ürünleri sınıfında 700 TL ile bin TL arasında ürünleri olacak. Marka yatırımı yapanlarda bu rakamın, bin 200 TL ile bin 500 TL arasında olması bekleniyor. 
 

HABERE YORUM KAT