1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Cep telefonu IMEI sorgulaması!
Cep telefonu IMEI sorgulaması!

Cep telefonu IMEI sorgulaması!

IMEI sorgulama işlemi ile cihazlarınızın yasal durumlarını ve kayıt durumlarını öğrenmek mümkündür. IMEI sorgulama işlemi E-devlet üzerinden ücretsiz olarak yapılabiliyor. IMEI sorgulama işlemini yapabilmeniz için telefona ait olan IMEI kodunuzu bilmeniz

A+A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından dijital platform üzerinde hizmete açılan online IMEI sorgulama hizmeti ile birlikte bir akıllı cihazın ve GSM cihazının çalıntı olup, olmadığı gibi son derece önemli bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Teknolojinin kendisine günlük yaşantı içerisinde aktif biçimde yer edindiği bugünlerde internet kullanımı da fazlasıyla yaygınlaştı. Bu durumun oluşmasındaki en önemli etkenlerin başında kesinlikle herkesin yoğunlukla kullanmaya başladığı akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlar bulunuyor.

Dünyaca ünlü akıllı cihaz üreticilerinin birbirinden farklı fonksiyonlarda geliştirmiş olduğu akıllı cihazlar ile günlük yaşamın her alanında önemli çözümlerden yararlanabilme şansı yakalanıyor. Bu kapsamda akıllı cihaz piyasasına var olan yoğun ilgi beraberinde çeşitli sorunları da getiriyor. Bu sorunların başında da çalıntı telefon gibi durumlar gelmesinden ve vatandaşın bu konuda fazlasıyla mağduriyet yaşamasından dolayı akıllı cihazların her birine atanan ve sadece kendisine özel olan kimliği niteliğindeki IMEI numaralarından sorgulama hizmeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmaya başlandı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından dijital platformda hizmete açılan online IMEI sorgulama hizmeti sayesinde akıllı cihaz sahipleri veya almayı düşünen vatandaşlar sadece birkaç dakika içerisinde akıllı cihazın IMEI numarasının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kayıtlı olup, olmadığı anlaşılabiliyor. Ayrıca kimin üzerine kayıtlı olduğu ve kayıt ettiren ithalatçı gibi son derece önemli bilgilerin ayrıntılı ve güncel durumuna ulaşılabiliyor. Bu yüzden de günümüzde akıllı cihaz kullanıcıları tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından internet üzerinde hizmete açılan online IMEI sorgulama hizmeti oldukça yoğun şekilde kullanılıyor.

IMEI numarası her akıllı cihazda bulunduğu gibi o cihazın kimliği niteliğinde sadece kendisine hastır. Bu doğrultuda akıllı cihazlar ile ilgili olarak IMEI doğrulaması yapmak isteyen vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından geliştirilerek, sanal devlet portalı e-Devlet sistemi üzerinde hizmet açılan IMEI sorgulama ekranından IMEI numarasının sorgulaması sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Vatandaş, internette e-Devlet sistemini kullanarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kendisine sunulmuş olan bu dijital sorgulama hakkı IMEI sorgulama hizmetini kolay bir şekilde kullanabilme şansına sahip olabiliyor.

Sanal devlet portalı üzerinde güvenlik amaçlı olarak yapılacak her işlem için e-Devlet kimlik doğrulaması talep ediliyor. Ancak e-Devlet sisteminde bazı devlet kurumlarının bazı işlemlerinde vatandaşların sisteme giriş yapmalarına gerek olmadan işlemlerini yapabilme şansı bulunuyor. Bu kapsamda e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun IMEI sorgulama hizmetini de kullanarak, IMEI doğrulamasını ve ayrıntılı bilgilerini öğrenebilme imkanına sahip olabiliyor. Gününün her saatinde e-Devlet sistemi üzerinden şifresiz olarak IMEI sorgulama işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Akıllı cihazlarda ve GSM cihazlarında IMEI numarası ‘*#060#’ kodu girilerek kolay bir şekilde öğrenilebiliyor.

HABERE YORUM KAT