1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cenevre, Lozan olmayacak!
Cenevre, Lozan olmayacak!

Cenevre, Lozan olmayacak!

Kışanak, "Eğer Suriye'nin geleceğini konuşacaksanız, Kürtler de bu toplantının bir bileşeni olsun. Kürtler yoktur politikasını Lozan'da çizdiler. Cenevre, Lozan olmayacak"

A+A-
BDP Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak, Cenevre-2 toplantısına ilişkin, "Eğer Suriye'nin geleceğini konuşacaksanız, Kürtler de bu toplantının bir bileşeni olsun" dedi.
 
KÜRTLER CENEVREDE OLMALI
 
BDP, Diyarbakır'da, Suriye'de yaşayan Kürtler'e destek için 'Kürtler Cenevre 2'de yer almalıdır' sloganıyla miting düzenledi. İstasyon Meydanı'ndaki mitinge BDP Diyarbakır Milletvekili Genel Başkan Yardımcısı ve Büyükşehir Belediye Başkan adayı Gültan Kışanak'ın yanı sıra, milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Ayhan ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Katılımın düşük olması dikkat çekerken, Abdullah Öcalan lehine sloganlarının atıldığı mitingte yüzleri kapalı iki kişi sahnenin önüne Öcalan'ın fotoğrafını astı.
 
SURİYENİN GELECEĞİNDE KÜRTLER
 
Kışanak, Kürt Yüksek Konseyi'nin Suriyeli Kürtlerin önemli bir temsilcisi olarak 22 Ocak'ta yapılması planlanan Cenevre-2 toplantısına davet edilmesi gerektiğini savundu. Gültan Kışanak, Diyarbakır'ın Kürt halkı ve 'Kürdistan' olarak nitelendirdiği bölgenin direnişin kalbi olduğunu öne sürerek şöyle dedi: "Yıllardır bu meydanda sayın Öcalan'a olan sevgi, saygınızı dile getiriyorsunuz. Umut ve mücadele ediyoruz ki bu hasret artık sona ersin. Amed (Diyarbakır'ı kast ediyor) Kürt halkı önderi Sayın Öcalan ile buluşsun"
 
KORKUNÇ BİR SAVAŞ YAŞANIYOR
 
Suriye'de yıllardır korkunç bir savaş yaşandığını, insanların başını sokabilecek bir evlerinin dahi kalmadığını anlatan Kışanak, "Suriye'nin de Ortadoğu'nun da kurtuluşu Rojava devrimini örnek almaktan geçiyor. Şu anda Suriye'de yıkılmamış, yakılmamış bir tek yer kaldı o da Rojava'dır" diye konuştu.
Kışanak, dünyanın egemen güçlerinin Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiğini, cetvelle çizilen bu suni sınırların anlamını yitirdiğini, bölgede demokratik bir yapı inşa edileceğini söyledi. Gültan Kışanak, Kürt halkının 21'ici Yüzyıl'da özgürlüğünü yaşacağını, bunun önüne hiç kimsenin geçemeyeceğini ileri sürdü.
 
CENEVRE, LOZAN OLMAYACAK
 
Cenevre-2 toplantısında Suriye'nin geleceğinin konuşulacağını anımsatan Kışanak, şunları kaydetti: "Tüm dünyaya sesleniyoruz, gözünüzün önünde bir başarı var. Bir insanlık devrimi, demokratik devrim var. Eğer Suriye'de bir gelecek arıyorsanız öncelikle Rojava'yı davet edeceksiniz, Kürt halkını dinleyeceksiniz. Kürt Yüksek Konseyi'nde Kürtlerin tüm farklı renkleri yan yana gelerek ortak bir irade oluşturdular. Diyorlar ki eğer Suriye'nin geleceğini konuşacaksanız bizleri bir özgür irade olarak kabul edin, Kürtler de bu toplantının bir bileşeni olsun. Ama ne yazık ki 4 gün kaldı bu toplantıya hala Kürtlere bir davet gitmiş değil. Kürt Yüksek Konseyi'ni Cenevre'deki toplantıya çağırmadılar.
 
Uluslararası güçler, artık Kürt halkını görün. Bunu yaparsanız tüm insanlık kazanacak. Rojava'da özerk bir yönetim kuruldu. Siz kabul etseniz de etmeseniz de halkımızın iradesidir. Lozan'da bizi inkar ettiler. 'Kürtler yoktur' politikasını Lozan'da çizdiler. Cenevre, Lozan olmayacak." Cenevre toplantılarının ön görüşmelerinin İstanbul'da yapıldığına işaret eden Kışanak, Cenevre'deki toplantıya Kürtlerin katılımıyla ilgili hükümetin politikasını eleştirdi.
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT