1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenazeleri definetmeme kararı aldılar
Cenazeleri definetmeme kararı aldılar

Cenazeleri definetmeme kararı aldılar

Diyarbakır ve Şırnak’taki aileler, cenazelerini istedikleri yere defnetmelerine izin verilmediği ve hala sokaklar ile morglarda bekletilen cenazeler olduğuna işaret ederek, söz konusu uygulamalar sona erene kadar cenazelerini definetmeme kararı aldı.

A+A-

Operasyonlar sırasında hayatını kaybeden sivil yurttaşların cenazeleri günlerdir sokakta ve morglarda bekletiliyor.

Cenazelerini almak için Diyarbakır’a gelen aileler, emniyet güçlerinin cenazeleri ailelerin istedikleri yere gömülmesini engellemesi üzerine bir basın açıklaması düzenledi.

Günlerdir sokakta bekletilen cenazelerin alınmasının engellenmesini protesto eden aileler, morgda bekletilen cenazelerinin istedikleri yere gömülmesin engellendiği için cenazeleri almama kararı aldıklarını açıkladı.

Üç kadın siyasetçinin aileleri de cenazelerini almayacak

Silopi’de Pazartesi akşamı öldürülen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis Üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi KJA’nın üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır’ın cenazeleri Şırnak Devlet Hastanesi’nde bekletilirken, aileler sokaklarda olan ve alınamayan diğer cenazeler ile Cizre ve Silopi üzerinde abluka sürdüğü müddetçe çocuklarının cenazelerini almayacaklarını açıkladı.

Fatma Uyar’ın ağabeyi Mesut Uyar, Dicle Mahallesi’nde 3 gün önce öldürülen ve cenazeleri 3 gündür yerde olan 2 gencin cenazesini hatırlatarak, iki gencin cenazesi karın altında olduğu sürece cenazelerini almayacaklarını söyledi.

Seve Demir’in amcasının oğlu Mehmet Şakir Demir ise, saldırılardan dolayı kimsenin cenazesini istediği yere defnedemediğini kaydederek, “Bizler buraya cenazemizi almaya geldik. Ancak buradaki durumu görünce cenazemizi almaya vicdanımız elvermedi. Buraya 12 yaşındaki bir kız çocuğunun cenazesi geldi. Onlar da istedikleri yere defnedemiyorlar çocuklarını. Ablukalar sürdüğü sürece cenazelerimizi almayacağız” diye konuştu.

Pakize Nayır’ın amcası Celalettin Nayır da diğer ailelerle aynı görüşte olduklarını ve cenazeler yerdeyken kendi cenazelerini de almayacaklarını ifade etti.  (İMC)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler