1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenazeleri almaya gideceklerin bile GBT'lerine bakıldı
Cenazeleri almaya gideceklerin bile GBT'lerine bakıldı

Cenazeleri almaya gideceklerin bile GBT'lerine bakıldı

Sur'da katledilen gençlerin cenazeleri almak isteyen heyet içinde yer alan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Sur'a gittiklerinde ablukanın kalkmadığını, cenazelerin alınması için bir ortamın sağlanmadığını söyledi.

A+A-

Cenazeleri almaya gidecek kişilerin GBT'lerine bile bakıldığını belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise çatışma ortamı yaratılarak cenazeleri almalarının engellendiğini ifade etti.
Diyarbakır Sur'da, farklı tarihlerde asker ve polislerin açtığı ateşle katledilen İsa Oran, Mesut Seviktek, Ramazan Öğüt (16) ile Rozerin Çukur'un (17) cenazeleri günlerdir vuruldukları yerden alınamadı. Cenazelerin alınması için ailelerinin başlattığı açlık grevi ile birlikte yapılan görüşmeler sonucu Diyarbakır Valiliği, önceki gün 2 saatliğine yasağın kaldırılacağını ve oluşturulan bir heyetin cenazeleri almasına izin verildiğini açıklamış, ancak cenazeler asker ve polislerin saldırılarını durdurmaması nedeniyle alınamamıştı.
Cenazelerinin alınması için oluşturulan heyete yer alan İHD Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici ve HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp o gün yaşanılanları anlattı.
Uzun zamandır Sur'daki ablukanın kaldırılması ve katledilenlerin cenazelerinin alınması için Diyarbakır Valiliği ile temas halinde olduklarını belirten Raci Bilici, ancak girişimlerinden sonuç alamadıklarını söyledi. Ankara'da görüştükleri İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 'Kolaylık sağlayacağız' sözü ile yeniden temas kurdukları Diyarbakır Valisi'nin 'Cenazelerin bulunduğu mahallelerde sokağa çıkma yasağını kaldıracağız. Aileler de belediyenin cenaze taşıma aracı eşliğinde gidip cenazelerini alabilirler' dediğini paylaşan Bilici, bunun üzerine cenazeleri almak üzere Sur'a gittiklerini söyledi.
 
'Cenazelerin alınmaması isteniyordu'
Bilici, ancak gittikleri Sur'da cenazelerin alınması için uygun bir ortamın alınmasını beklerken anormal bir durumla karşılaştıklarını belirtti.
 
'Cenazeler yerine bizim orada silahları almamızı istediler'
Gazi Caddesi üzerinde çok sayıda özel hareket timi, zırhlı araç ve onlarca polisin beklediğini ve çatışmanın devam ettiğini anlatan Bilici, sanki cenazelerin alınmaması için böyle bir ortam hazırlandığını ifade etti. Bilici, "Gazi Caddesi'ne geldiğimizde orada birden silah sesleri gelmeye başlandı. O şartlarda cenazelerin alınması zordu. Bunu orada bulanan emniyet yetkililerine de söyledik. Ancak yetkililerin söyledikleri kaygı vericiydi. Yetkililer bize 'Biz hiçbir şey yapamayız, oraya yaklaşamıyoruz, siz gidin, orada bulunan tüm silahları bize teslim edin, sonra cenazeleri alın' dedi. Bu tutum çok tehlikeli ve kaygı vericiydi" dedi.
 
Sevitek ve Oran'ın cenazeleri neden alınamıyor?
Katledilenlerden Mesut Seviktek ve İsa Oran'ın cenazelerinin oradaki bir okulun avlusunda bekletildiğine dikkat çeken Bilici, kolluk kuvvetleri kendi yaralılarını ya da cenazelerini çok rahat getirebiliyorken, bu cenazelerin neden getirilemediğini de sordu? Yönelttiği bu soruya yine "Burada çok farklı niyetler olabilir" diyerek kendisi yanıt veren Bilici, her ne şekilde olursa olsun bekletilen bu cenazeleri almak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
 
Cenazeleri almaya gidenlerin GBT'lerine bakıldı!
Heyet içerisinde yer alanlardan biri olan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise cenazeleri almaya gittiklerinde yetkililerin kendilerine cenazeleri almak için 40 yaşlarında 6 erkeğin cenazeleri alabileceklerini söylediğini paylaştı. Yiğitalp'in aktarımlarına göre, cenazeleri almaya gidecek belirledikleri bu kişilerin bile GBT'lerine bakıldı.
Bu duruma rağmen cenazelerin alınacağı sırada silah sesleri yükselmeye başladığını belirten Yiğitalp, "Çatışma süsü verdiler ve bir nevi bizim orya gitmemiz engellendi" dedi.
 
'Başınıza bir şey gelirse biz sorumlu değiliz'


Orada emniyet yetkililerinin 'Cenazeleri almaya gittiğinizde başınıza bir şey gelirse biz sorumlu değiliz. Biz risk almayız' dediğini de söyleyen Yğitalp, yaratılan bu ortam ile birlikte cenazelerin alınmasının önüne geçilmesine "Böyle denilerek cenazeyi almaya gidenlerde de bir tereddüt yaratıp cenazeleri almamızı istemiyorlardı. Bakın 22 gündür İsa ve Mesut'un cenazesi sokakta bekletiliyor. Bundan daha kötü ne olabilir. Bundan daha ahlaksızca yaklaşım olabilir mi? O aileler çocuklarının cenazelerine ulaşmak için açlık grevi yapıyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yaşanmış değil" sözleriyle tepki gösterdi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler