1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Cenazeler Picasso’nun “Guernica Tablosu” gibi
Cenazeler Picasso’nun “Guernica Tablosu” gibi

Cenazeler Picasso’nun “Guernica Tablosu” gibi

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 65 gündür devam eden sokağa çıkma yasağında, kamuoyunun gündemine oturan üç binadan çıkan 145 cenazenin çoğu hala teşhis edilemedi.

A+A-

Aileler il il dolaşarak, kendilerine gösterilen üç-beş fotoğraftan yakınlarını teşhis etmeye çalışıyorlar. Ailelere yardım için DBP, Meya-Der ve MHD tarafından oluşturulan Kriz Merkezi’ndeki görevlilerden olan avukat Feride Laçin, cenazeler için “Picasso’nun Guernica Tablosu(*) gibi, kimilerinin elleri, bacakları, başları yok” dedi.

Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenler Derneği (Meya-Der) ve Mezopotamya Hukukçular derneği (MHD) bünyesinde oluşturulan Kriz Masası, Cizre’deki binalarda yaşamını yitirenlerin ailelerine hukuki yardımı sürdürüyor. DBP’nin Hukuk İşlerinden Sorumlu Eşgenel Başkan Yardımcısı da olan Kriz Masası avukatlarından olan, Diyarbakır Barosu avukatlarından Feride Laçin Cizre’deki 3 binadan çıkarıldığı belirtilen toplam 145 cenaze ile ilgili teşhis işlemlerinin, fotoğraftan teşhis yöntemi ile yapıldığını belirtti.

Teşhis işlemleri için ailelerle birlikte Silopi’de bulunan Laçin “Cenazelerden 20’si Gaziantep’te, 17’si Mardin’de, 50’si Silopi’de, 28’i, Şanlıurfa’da, 5’i Siverek’te, 16’sı Cizre’de ve 13’ü de Şırnak’ta bulunuyor. Bu cenazelerden bugün de 3’ü fotoğraftan teşhis edildi. Böylece teşhis edilebilen cenazelerin sayısı da 13’e yükseldi. Fotoğraftan teşhis için bizi burada bekletiyorlar. Sabah bir grup aileyi içeri alıp fotoğraf gösterdiler hala da ikinci grubun alınmasını bekliyoruz” dedi.

Fotoğraftan teşhis edilemeyen cenazelerin tamamen yanmış durumda olduklarına dikkat çeken Laçin “Bunların fiziki olarak teşhis edilmeleri mümkün değil. Birilerinin eli var, kafası yok, kiminin kafası var bacağı yok, böyle vücut bütünlükleri yok edilmiş durumdalar. Picasso’nun Guernica Tablosu gibi. Otopsiye ne avukatları, ne gösterdiğimiz doktorları almıyorlar. Otopsi raporlarını da bize vermediler. Minesota Protokolü’nü çiğniyorlar. Bütün kuralları altüst ediyorlar. Tamamen usulsüz biçimde yaklaşıyorlar. Keyfilik var. Bu devlet isterse Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden cenazelerin fotoğraflarını birkaç dakika içinde tüm yakınlarına gösterebilir. Ama bunu yapmıyorlar, işkence ediyorlar. İl il dolaştırarak işkence üstüne işkence çektiriyorlar” diye konuştu.

* Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937'de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatan, 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. Saldırı sırasında 250 ila 1.600 kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

İspanyol hükümeti, Paris'teki 1937 Dünya Fuarı kapsamındaki Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinin İspanya'ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, Pablo Picasso'ya büyük bir duvar resmi sipariş etti. O sırada gerçekleşen hava saldırısından etkilenen Picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde bu duvar resmini tamamladı. Tablo ufak bir dünya turu kapsamında çeşitli ülkelerde sergilendi ve beğeni topladı. Böylece İspanya'daki iç savaşa diğer ülkelerin ilgisi de çekilmiş oldu. Guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelmiştir.

(Mahmut Oral)

 

(wikipedia)

HABERE YORUM KAT