1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenazeler Diyarbakır'a gönderildi
Cenazeler Diyarbakır'a gönderildi

Cenazeler Diyarbakır'a gönderildi

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde köylülerin silahlı kavgasında 8 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi Başköy ile Karatepe köyleri arasında bulunan Ağdiz Ovası'nda Üstün ve Er aileleri arasında uzun namlulu silahlarla çıkan çatışmada ölen 3 baba, 3 oğlu ve 2 kardeş olmak üzere 8 kişinin cenazeleri Bismil Devlet Hastanesi morguna konulduktan sonra aileleri hastane önüne akın etti.

Polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı hastane önünde toplanan ölenlerin yakınlarının öfkeli oldukları görüldü. Kalabalık, cenazelerin otopsi için Diyarbakır'a götürülmesini istemediklerini dile getirdi. Bunun üzerine hastane önüne gelen BDP'li Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu ile Silvan Belediye Başkanı Fadıl Karadede, öfkeli kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. İki başkan ailenin önde gelenleri ve yakınları ile görüşerek cenazelerin otopsi için Diyarbakır'a götürülmesi konusunda ikna etti.

Üstün ailesinin önde gelenlerinden Muharrem Üstün, olayla ilgili söyleyecek fazla şeyleri olmadığını ifade ederek, "Hepimizin başı sağ olsun" dedi.

Üstün ailesinin akrabalarından Mehmet Sait Yüksel de hastane önünde toplanan kalabalığa yaptığı konuşmada, geldikleri için teşekkür ederek dağılmalarını istedi. Yüksel, "Cenazelerimiz otopsi için Diyarbakır'a götürülecek. Otopsi bittikten sonra yarın cenazelerimizi Bismil'de toprağa vereceğiz, taziye de Bismil'de kurulacak" dedi.

Kalabalık hastane önünden ayrılırken ölen 8 kişinin cesetleri cenaze araçlarına konuyarak sıkı güvenlik önlemleri altında Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

BATMAN'DAKİ YARALIYA JANDARMA EŞLİK ETTİ

Çatışmada yaralanan 30 yaşındaki Mübarak Er ile kardeşi 25 yaşındaki Bereket Er, Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alındı. İlk müdahalesi burada yapılan ve sağlık durumu ağır olan Bereket Er'in Diyarbakır'a sevk edilmesine karar verildi. Ancak, Er'in Diyarbakır'a götürülmesi için Bismil İlçesi'nden gecilecek olması nedeniyle ambulans sürücüleri olası bir saldırıya karşı yola çıkmak istemediklerini bildirdi. Bunun üzerine Er, jandarmanın eşliğinde ambulansla Diyarbakır'a sevk edildi.

HABERE YORUM KAT