1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenazeler alınamadı, aileler sinir krizi geçirdi
Cenazeler alınamadı, aileler sinir krizi geçirdi

Cenazeler alınamadı, aileler sinir krizi geçirdi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokakta bulunan 4 kişinin cenazelerinin alınması için 2 saatlik yasağa ara verilse de çatışmalar nedeniyle cenazeler alınamadı. Yakınlarını kaybeden aileler sinir krizi geçirdi.

A+A-

Diyarbakır’ın Merkez Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı 42’inci gününde devam ediyor.İlçede 23 Aralık günü yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren İsa Oran ve Mesut Seviktek, 30 Aralık günü öldürülen Ramazan Öğüt ve 8 Ocak günü yaşamını yitiren 17 yaşındaki Rozerin Çukur’un cenazeleri günlerdir çatışmalar nedeniyle ilçeden çıkarılamıyor.
 
4 kişinin yakınları çocuklarının cenazelerini almak için yaklaşık iki haftadır açlık grevi eylemi yaparken, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp beraberindeki heyetle cenazeleri almak için bugün Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir ile görüştü.
 
AMBULANS HAREKETLİLİĞİ
 
Görüşmenin ardından valilik, ilçeye bağlı Dabanoğlu Mahallesi’nde bulunan cenazelerin alınması için Çiftehan Sokakta yasağı 14:30-16:30 saatleri arasında 2 saat süreyle kaldırdı.
 
Bu kararın ardından, HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici ve yaşamını yitirenlerin yakınlarından 4 kişinin bulunduğu heyet, cenazeleri almak üzere yasaklı ilçeye girdi.
 
Milletvekili Yiğitalp, daha önce cenazelerin kadınlar tarafından alındığını ve polis tarafından sözlü taciz ve onur kırıcı aramalardan geçirildiğini belirterek, cenazelerin erkekler tarafından alınacağına dair emniyet görevlileri ile kısa bir görüşme yaptı.
 
Emniyet yetkilileri ile yapılan görüşmeden sonra gençler dışında orta yaşlı erkeklerin cenazeleri almasına izin verileceği belirtildi. Sur ilçesinin Gazi  Caddesi Hasan Paşa Hanı’na kadar gazeteci ve kalabalığın girişine izin verildi. Gazeteci ve kalabalık grup caddede beklerken heyet ve cenaze araçları, 4 kişinin cenazesini almak için  bölgeye doğru ilerledi.  
 
ASKERİ HAREKETLİLİK
 
Heyet içeri girdikten yarım saat sonra tarihi Hasan Paşa Hanı civarında çatışma çıktı. Çatışmada 2 uzman çavuşun yaralandığı bilgisi geldi. Yaralılar olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Gazetecilerin tanık olduğu olay esnasında bölgede gerilim yükseldi. İlçeye çok sayıda askeri araç sevk edildi. 3 ambulans Gazi Caddesi’ne girdi.
 
Sur ilçesinde Gazi Caddesi üzerinde çok sayıda kirpi, akrep ve polis araçları giriş çıkış yaparken esnaf ilerleyen saatlerde çatışmaların yoğunlaşması ile kepenklerini kapattı.
 
ÇATIŞMA DEVAM EDİYOR GÜVENLİĞİMİZ YOK
 
Çatışmaların ardından heyet geri döndü. HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp, devam eden çatışmalar nedeniyle cenazeleri alamadıklarını açıkladı. Heyetin, çatışmalar nedeniyle can güvenliğinin olmadığını belirten Yiğitalp, çatışma ve sokağa çıkma yasakları devam ettiği sürece cenazelerin alınmasının imkansız olduğunu söyledi. 4 kişinin yakınları ise ilçeden çıkan cenaze araçlarının önünü kesti. İçinde cenazelerinin olduğunu sanan aileler, cenazelerini alamadıklarını öğrendiğinde sinir krizleri geçirdi.

 

(Haberdar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler