1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenaze töreninde acı ve gözyaşı
Cenaze töreninde acı ve gözyaşı

Cenaze töreninde acı ve gözyaşı

Ankara'daki katliamda yaşamını yitiren Meryem Bulut, Abdullah Erol ve Sabni Almas'ın cenazeleri Diyarbakır'da Yeniköy Mezarlığı'na getirilirken, Meryem Bulut'un cenazesi Batman'da, Sabri Almas'ın cenazesi Silvan'da, HDP Milletvekili Adayı Abdullah Erol'un

A+A-

Törende konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Eğer katliam aydınlatılmazsa Ankara'da barış arayışımız sona erebilir" dedi.


Ankara'daki katliamda yaşamını yitiren Meryem Bulut, Abdullah Erol ve Sabni Almas'ın cenazeleri Diyarbakır'da Yeniköy Mezarlığı'na getirildi. Sarı kırmızı yeşil tabutlarla getirilen cenazeleri binlerce kişi karşıladı.

 

Cenazeye DTK eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak ile DTK çalışanları, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, belediye eşbaşkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Cenazeleri karşılayan binler siyah giyinerek mezarlığa gelirken, yakalarında katledilenlerin fotoğraflarını taşıdı. Cenaze töreni sırasında savaş uçaklarının alçak uçuş yapması dikkat çekti.

 

Yeniköy Mezarlığı'nda bulunan camide dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından Meryem Bulut'un cenazesi Batman'a, Sabri Almas'ın cenazesi Silvan'a gönderildi. Barış aktivisti Abdullah Erol'un cenazesi ise Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

 

Cenaze töreninde "Şehit namirin", "Katil AKP", "Katil Erdoğan", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganları atıldı. Saygı duruşunun ardından Abdullah Erol'un cenazesi defnedildi ardından konuşmalar yapıldı.

 

'Artık yeter!' Diyarbakır MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, "Ne kadar barış eli uzattıysak düşman bize katliamla yaklaştı. AKP Kürdistan'dan kirli ellerini çeksin. Biz biliyoruz ki bize tahammülsüzlük olduğu için bu katliamı yaptılar ve artık yeter diyoruz. Söz veriyoruz kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz" dedi.

 

'Müzakereye devam edilmesi gerekiyor' DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, "Yıllardır bıkmadan usanmadan mücadele veren bir yoldaşımızdı. Biz kardeşlerimizi Ankara'ya barış için gönderdik fakat bize cenazelerini gönderdiler. Amed'de, Suruç'ta ve diğer bütün yerlerde katliam girişimlerine son versinler. Barışa dönülmesi ve müzakereye devam edilmesi gerekir. Eğer katliam aydınlatılmazsa Ankara'da barış arayışımız sona erebilir" dedi.

 

'En son telefonla görüştük' Abdullah Erol'un Giresun'dan gelen arkadaşı aynı zamanda milletvekili adayı Temel Avcı da "Giresun'dan selam getirdim. Son olarak Ankara mitinginde telefonla konuştuk. Büyük bir coşkuyla Giresun'da çalışma yürütüyordum ama bu mutluluğu bana yaşatmadılar" dedi. Konuşmaların ardından "Şehit namirin" sloganları atıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler