1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cenaze olaysız bir şekilde defnedildi
Cenaze olaysız bir şekilde defnedildi

Cenaze olaysız bir şekilde defnedildi

DİYARBAKIR- Suriye'nin Kobani bölgesinde girdiği çatışmada hayatını kaybeden YPG'li Yakup Bilir için Diyarbakır'da düzenlenen cenaze töreninde çıkan gerginlik, polis ve DBP'li yöneticilerin sağduyulu yaklaşımları sayesinde büyümeden sona erdi.

A+A-

Cenaze olaysız bir şekilde defnedildi.
Kobani'de hayatını kaybeden ve cenazesi Diyarbakır'a gönderilen YPG'li Yakup Bilir için düzenlenmek istenen yürüyüşte gerginlik çıktı.

Cenazenin getirildiği Bağlar ilçesindeki Bayramoğlu Camii önünde sabah saatlerinde bir araya gelen yüzlerce kişi, Yeniköy Mezarlığı'na yürümek istedi. Ancak camii çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, yürüyüşe yaklaşık 3 saat izin vermedi.

Daha sonra, polis yetkilileri ve DBP'li yöneticilerin görüşmeleri sonucunda, kitlenin otobüslere binerek, mezarlığa kadar cenaze aracına eşlik etmesine izin verildi. Ancak yürüyüş güzergahındaki bazı bölgelerde kitlenin araçlardan inmesi ve çevredeki bazı vatandaşların da yürüyüşe katılması nedeniyle zaman zaman gerginlik çıktı. Polis, kitlenin araçlara binmesi yönünde sık sık uyarılarda bulundu.

DBP'li yöneticiler ise kitlenin önünde el ele tutuşarak, taşkınlık çıkarılmasına izin vermezken, gerginliğin büyümesi hem DBP'li yöneticilerin hem de polisin sağduyulu yaklaşımları sonucunda engellendi. Cenaze olaysız bir şekilde defnedildi.


(MP-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT