1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cemevi'nde semah gösterisi
Cemevi'nde semah gösterisi

Cemevi'nde semah gösterisi

1.Alevi Konferansı 2 gün süren tartışma ve konuşmaların ardından Alevi dernekleri temsilcileri, BDP'li vekiller ve çok sayıda kişinin katıldığı Cem töreniyle son buldu.

A+A-

Diyarbakır'da Demokratik Toplum Kongresi öncülüğünde Aleviler ve Alevilikle ilgili kültürel ve dinsel konuların tartışıldığı iki gün süren 1. Alevi Konferansı yapıldı. Konferansın ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin hizmete açtığı Pir Sultan Abdal Cem ve Kültürevi'nde Cem töreni düzenlendi.

Törene; BDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Federal Kürdistan Eski Kültür Bakanı Dr. Golmorad Muradi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile Demokratik Alevi Federasyonu, Özgür Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Derneği Diyarbakır Şubesi, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Araştırmacı Yazar Celilê Celil ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Alevi dedelerinden Hasan Kılavuz ve Hüseyin Gazi Metin'in yönettiği Cem töreninde,  Ali Sizer'in söylediği Alevi deyişleri eşliğinde Adıyaman'dan gelen semah ekibi semaha durdu. Semah gösterisinin ardından lokma dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT