1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Celal Doğan ve Ensarioğlu Tarafsız bölgede
Celal Doğan ve Ensarioğlu Tarafsız bölgede

Celal Doğan ve Ensarioğlu Tarafsız bölgede

Celal Doğan Tahir Elçi'yi kastederek Ahmet Hakan’a sorduğu soruda: "Birine PKK’yı sordun, adamın ölümüne mal oldun" dedi.

A+A-

CNN Türk'te yayımlanan ve Ahmet Hakan'ın sunduğu, daha önce Tahir Elçi'nin "PKK terör örgütü değildir" görüşünü dile getirdiği Tarafsız Bölge programına katılan HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, "Sizin kendi görüşünüzü soruyorum ben, PKK sorusu sormuyorum" diyen Hakan'a, “Birisine sordun, adam cevap verdi, adamın ölümüne mal oldun” dedi. Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te sunduğu programda PKK’nın tartışıldığı bölümde, “Siyasette doğru nedir? Halkların talebi nedir? Bu örgüt nasıl buraya geldi. Nasıl mücadele verdi? Ben kendi görüşümü söylüyorum” diyen Doğan’a Ahmet Hakan’dan “O zaman bana şunun cevabını verin. Siz kendi görüşünüzü söyleyin. Size PKK sorusu sormuyorum” yanıtı gelirken, bunun üzerine Doğan öldürülen Diyarbakır Barosu Tahir Elçi’nin aynı programdaki sözlerini hatırlattı.

Doğan, “Birine sordun, adam cevap verdi, herifin ölümüne mal oldun” derken, Hakan bu sözlerin üzerine Elçi’ye soru sormadığını, “PKK, terör örgütü değildir” sözünü kendisinin sarf ettiğini belirtti.

 

Ne olmuştu?
CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programına konuk olan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi,  “PKK, terör örgütü değildir. PKK’nın bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan toplum çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir” görüşünü dile getirmişti.

Elçi’nin eşi Türkan Elçi, kocasının gazeteci Ahmet Hakan’ın programında “PKK terör örgütü değildir” sözlerine üzerine birçok tehdit aldığını söylerken cinayetten sonra Hakan’ın kendisini hiç aramadığını belirtmişti.

Türkan Elçi: Ahmet Hakan arayabilirdi
Programda sarf ettiği sözlerin ardından hakkında ‘terör örgütü propagandası yapma‘ iddiasıyla 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenen Elçi, CNN Türk’e kesilen 700.000 liralık cezanın adil olmadığını belirterek, “Sorumluluk bana ait”demişti.

Elçi, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki çatışmalarda zarar gören Dört Ayaklı Minare’nin korunması için basın açıklaması yaptığı sırada çıkan çatışma sonrası hayatını kaybetmişti.

Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Diken’den Amberin Zaman’a verdiği söyleşide, eşinin ölümünden sonra Ahmet Hakan’ın kendisini aramadığını “Arayabilirdi. Bu yönde eleştiri getirebilirdim değil mi? Kırgınım, çünkü çok büyük bir olay” sözleriyle anlatmıştı.

(Zete, T24, Diken)

HABERE YORUM KAT