1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 'Çekirdek enflasyonun düşmesi sevindiricidir'
'Çekirdek enflasyonun düşmesi sevindiricidir'

'Çekirdek enflasyonun düşmesi sevindiricidir'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Çekirdek enflasyonun düşmesi sevindiricidir ve enflasyonun düşme trendine gireceğinin habercisidir" dedi.

A+A-

Bakın Işık, katıldığı bir televizyon programında bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

TÜİK'in açıkladığı Mart ayı enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin nedenini açıklayan Bakan Işık, çekirdek enflasyona dikkat çekerek Şubat ayında 7,70 olan rakamın Mart'ta 7,10 a gerilemesinin önemine işaret etti.

Işık, "Merkez bankasının asıl kontrol ettiği çekirdek enflasyonda ise mart ayında düşüş olduğunu görüyoruz. Geçen ay 7,70 iken bu ay 7,10 a gerilemiştir. Bu bir başarıdır" ifadesini kullandı.


Işık şöyle devam etti:

"Bu rakamlara bakıldığında, gıda fiyatlarının enflasyon üzerinde hala ciddi etkili olduğunu görüyoruz. Çekirdek enflasyonun düşme eğiliminde olması ise sevindiricidir ve geleceğe yönelik enflasyonun düşeceği tahmini veriyor.
2014 yılında gıda fiyatları ülkemizin yaşadığı kuraklık nedeniyle sıkıntı oldu. 2015 hasadı başlayana kadar bi etki sürecek.

Geçen yıl nisan ayında don olayı olmuştu fiyatlar yükselmeye başlamıştı bir yıl boyunca yüksek gitti ve enflasyonu artırdı. Bu sene hasat mevsimine kadar gıda fiyatlarının göreceli etkisini göreceğiz ama sonra düşüş trendini hep birlikte görmüş olacağız, evet beklentileri aştı ama sevindirici olan çekirdek enflasyonun düşmeye devam ediyor olmasıdır."

HABERE YORUM KAT