1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çekilmede 'Eronat' endişesi
Çekilmede 'Eronat' endişesi

Çekilmede 'Eronat' endişesi

AK Parti'nin Batman ve Diyarbakır'da listeye koyduğu Mehmet Emin Ekmen ve Abdurrahman Kurt adaylıktan çekildi.

A+A-

Ekmen ve Kurt yakın çevrelerine; 'başkalarının yerine vekillik kaldırabileceğimiz bir şey değil' mesajı verdi. İstifasını 'liste içi uyum ve bölgesel dengeler' ile gerekçelendiren Ekmen'in, yakın çevresine 'Oya Eronat' vurgusu yaptığı belirtiliyor.

AK Parti güneydoğu listesine ilişkin kulislede bugünlerde iki ismin adaylıktan çekilmesi konuşuluyor. Akil İnsanlar Heyeti üyesi Mehmet Emin Ekmen ve Abdurrahman Kurt'un Genel Merkez ile yapılan görüşmelerde 'HDP'nin barajı aşmama ihtimali üzerinden kazanılacak vekilliği' reddettikleri konuşuluyor.

Bu durum 2011 Genel Seçimleri'nde BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından, AK Parti'den Diyarbakır'da 6. sıra adayı Oya Eronat'ın Meclis'e girmesini hatırlatıyor.

'İkinci Eronat olamam'

Mehmet Emin Ekmen, sosyal medya üzerinden yakın dostlarıyla paylaştığı mesajında, “Kişilik olarak siyasi bir başarı ile değil HDP'nin barajı aşamaması halinde” vekil olmayı içime sindiremeyeceğim' demişti.

Basına açıklama yapmayan ve sorularımıza yanıt vermeyen Ekmen, istifasını 'liste içi uyum ve bölgesel dengeler' ile gerekçelendiriyor. Mehmet Emin Ekmen yakın çevresiyle yaptığı sohbetlerinde; Oya Eronat örneğine vurgu yapıyor. Bu sohbetlerde Batman'da Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre dört olan milletvekilliğinden ikisinin kazanılmasının mümkün olduğunu anlatan Ekmen, ancak 3-1 şeklinde gerçekleşebilecek bir sonucun HDP'nin barajı aşamaması ihtimaliyle AK Parti lehine 4-0 olması durumunda 'bir başkasının yerine Meclis'e girme'yi kaldıramayacağını belirtiyor. 2011 Genel Seçimleri'nde Oya Eronat gibi altıncı sıradan aday gösterilen Akil İnsan Heyeti üyesi Abdurrahman Kurt ise henüz bir açıklama yapmamakla birlikte Mehmet Emin Ekmen ile aynı düşünüyor.

Yakın çevresine 'çözüm sürecinde rol almış insanların bu pozisyonlarının partiyi zayıflatacağını belirten Abdurrahman Kurt, HDP'nin barajı aşmama ihtimali üzerine kurgulanmış bir seçim takvimi içerisinde yer almayacağını ve Oya Eronat gibi başkasının yerine meclise gitmeyi kişiliği ile özdeşleştiremeyeceğini belirtiyor.

Vazgeçirme çabası

Ekmen ve Kurt'un çekilme kararlarını gözden geçirmeleri içimn çabalar da yoğunlaştı. AK Parti Genel Merkezi'nde bu isimler için bir çalışma yürütüldüğü de konuşuluyor. Ancak Mehmet Emin Ekmen sıralamanın belli olmasından hemen sonra dilekçesini vererek adaylıktan çekilmişti.

Abdurrahman Kurt'un ise henüz dilekçesini vermediği belirtiliyor.

HDPliler Eronat'ı sürekli eleştirdi

Oya Eronat 2011 seçimlerinde Hatip Dicle'nin vekilliği iptal edilince Meclise girdi. Bu durum 4 yıl boyunca BDP ve sonrasında HDP'liler tarafından sürekli gündeme getirildi. Sırrı Süreyya Önder, Mayıs 2012 de Meclis Genel Kurulu'nda konuşurken kendisine laf atan AK Parti Diyarbakır milletvekili Oya Eronat'a tepki göstermiş ve Meclis'te bulunmasını şu sözlerle eleştirmişti:

'Siz 60 bin oy almış vekilimizin yerine 30 bin küsur oyla geldiniz Meclis'e. İnsan bir etrafına bakar ya bunun bir sahibi var mı diye. Siz hiç konuşmayın. İnsan yerde bulsa yanındaki iki Müslümana sorar bunun bir sahibi var mı diye. Koştura koştura gittiniz. Bu halk her şeyi biliyor'

Eronat bu kez 4. sırada

2011 seçimlerinde 6. sıradan seçilen Oya Eronat bu kez Diyarbakır'da 4. sırada yeraldı.

 

(Al Jazeera)

HABERE YORUM KAT