1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Cegerxwin'de yılsonu etkinlikleri
Cegerxwin'de yılsonu etkinlikleri

Cegerxwin'de yılsonu etkinlikleri

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi'nin yılsonu etkinlikleri başladı. 3 gün sürecek etkinliklerin ilk gününde kursiyer öğrenciler folklor, müzik ve tiyatro gösterimi yaparken, sinema birimi öğrencilerinin çektiği filmler ise sey

A+A-

Sinema, tiyatro, halk oyunları, resim, müzik ve edebiyat dallarında akademik eğitim veren Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi, yılsonu etkinlikleri başladı. 3 gün sürecek etkinliklerde sinema gösterimleri, folklor, resim sergisi, panel ve müzik dinletileri gerçekleştirilecek. Kültür merkezi sinema salonunda yapılan etkinliğin açılışına Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, İhsan Avcı, akademi öğrencileri, aileleri ve yüzlerce sanatsever katıldı.

'Bugün bizim için önemli'

Etkinliğin açılışında konuşan Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, “Bu kültür merkezinin kente kazandırılması sürecinde büyük çabaları olan, şu anda cezaevinde bulunun Belediye Başkanımız Zülküf Karetekin, Başkan yardımcımız Sabahattin Dinç ve onların sahsında tüm tutuklu arkadaşlara buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Diyarbakır'da asimilasyon politikalarına karşı Kürt örgütlerinin başlattığı kampanyayı desteklediğimizi belirtir, kültür merkezimizde gençlerimize yönelik verilen bu kurslar ile dayatılan kültürel yozlaşmaya karşı önemli işler yapmaktadır. Kürt halkı bugünü kadar her alanda başlattığı var olma ve kendisine dayatılan inkâr politikalarına karşı büyük bir mücadele vermekte. Bu mücadele kendi kurumlarını yaratarak kendi kültürünü yaşatmada bu kurumlarımız büyük görevler yapmaktadır. Bu anlamda bugün bizim için önemli bir gündür. Eğitmenlerimize ve kursiyer öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Yılsonu etkinliğinin ilk günü resim bölümü öğrencilerinin yaptıkları resimlerin sergilendiği sergi açılışıyla başladı. Açılış programının ardından Mardin yöresi halk oyunu, halk dansları gösteri, müzik bölümü öğrencileri korusunun müzik dinletisi, sinema bölümü öğrencilerinin çektiği film gösterimi ve tiyatro bölümü öğrencilerinin sahneye koyduğu “Wenda” isimle tiyatro gösterimi yapıldı.

Etkinliğin son iki günün programı şöyle:

“22 Haziran Cumartesi, Gençler edebiyatı söylüyor paneli ile Dil ve Edebiyat bölümü öğrencilerinin film gösterimi ve söyleşi. 23 Haziran Pazar, Kürt müzik ses düzeni ve Kürt müziğinde kadının rolü konulu panel ile sinema bölümü öğrencilerinin filmlerinin gösterimi yapıldıktan sonra akademi öğrencilerinin mezuniyet töreni gerçekleştirilecek.”

HABERE YORUM KAT