1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çavuşoğlu:'PYD varsa boykot ederiz'
Çavuşoğlu:'PYD varsa  boykot ederiz'

Çavuşoğlu:'PYD varsa boykot ederiz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmelerine PYD'nin davet edilmesi halinde; Türkiye'nin, Cenevre görüşmelerini boykot edeceğini söyledi.

A+A-

Cenevre’deki zirveyle ilgili NTV yayınında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, PYD ile PKK’nın aynı terör örgütü olduğunu söyleyerek; “Biz bir an evvel müzakerelerin başlamasını istiyoruz. Ateşkesin sağlanmasını istiyoruz. Suriye’de kesin çözüm siyasi çözümdür. Muhalefeti sulandırmak isteyen ülkeler, Rusya başta olmak üzere, ek isimler dayatmaya başladılar. Bunlar rejimin kuklası olan isimler. PYD hangi sıfatla burada olacak? PYD, PKK aynı terör örgütü. Terör örgütü, Kürtlerin temsilcisi olabilir mi? Kesinlikle olamaz, çünkü bunlar terör örgütü” diye konuştu.

“Onların da söylediği, net bir şekilde PYD’nin davet edilmeyeceği”
ABD ve Rusya’nın Cenevre görüşmeleri için PYD konusunda bastırması halinde Türkiye’nin ne yapacağı sorulan Çavuşoğlu, “Bizim bu konudaki tavrımız nettir. Eğer böyle bir davet olursa Türkiye’nin tutumu son derece bellidir. ABD, Fransa, İngiltere dışişleri bakanlarıyla görüştüm. Onların da söylediği, net bir şekilde PYD’nin davet edilmeyeceği. Rejimle PYD birlikte çalışıyor. Müzakere, muhalefetle rejim arasında olacak. Muhalefetin içinde de PYD gibi terör örgütleri olamaz” ifadelerini kullandı.

“De Mistura da aynı şeyi söyledi”
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın da, PYD’nin Cenevre görüşmelerine davet edilmeyeceğini söylediğini belirten Çavuşoğlu, “Müzakere 2 grup arasında yapılacak. Tüm konuştuğumuz muhataplar, De Mistura da aynı şeyi söyledi; PYD’nin buraya davet edilmeyeceği. Viyana’da aldığımız karar da budur” dedi.

“Tabii ki boykot ederiz”
PYD’ye davet mektubu gitmesi halinde Türkiye’nin Cenevre görüşmelerini boykot edip etmeyeceği sorulan Çavuşoğlu, “Tabii ki boykot ederiz. Kesin ve net. Müzakere heyetinin içinde PYD unsurları, terör örgütleri olamaz. Türkiye’nin bu konudaki tutumu nettir. Muhalefetin de bunu kabul etmesi söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

ABD ile prensip anlaşması
Musul’daki Türk askeri varlığı konusunda ABD ile uzlaşıya varıldığı yönündeki iddialar sorulan Çavuşoğlu, Başika konusunda Türkiye’nin söylediği noktaya gelindiğini belirterek; “Eğitip donattığımız unsurlar, Türkiye’nin şu anda orada bulunan gücü, hep beraber gücümüzü birleştirmeliyiz ki DEAŞ’ı (IŞİD) Irak’tan da temizleyebilmeliyiz. Aksi takdirde DEAŞ orada etkisini devam ettirecek. ABD ile bizim her zaman prensip anlaşması içinde olduğumuz şey bu çerçevede. Suriye’de de DEAŞ’a karşı mücadele edelim, Irak’ta da hem eğitip donattığımız unsurlarla, hem de kendi güçlerimizle DEAŞ’la daha etkin mücadele yapalım” diye yanıt verdi. (DHA)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler