1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çatışmanın ortasında ev taşıma telaşı
Çatışmanın ortasında ev taşıma telaşı

Çatışmanın ortasında ev taşıma telaşı

Sokağa çıkma yasağının bazı mahallelerde sürdüğü Sur ilçesinde dün 3 mahallede yasak kaldırılırken, ilçede yaşayan bazı vatandaşlar çatışmalara rağmen evlerini taşımaya devam ediyor.

A+A-

Son günlerde çatışmaların ve operasyonların merkezi haline gelen ve yüzlerce ailenin göç ettiği Sur İlçesi’nde dün çatışmalarla birlikte ilginç bir görüntü kameralara takıldı.

Vatandaş giriş ve çıkışlarının kimlik kontrolü ve arama yapılarak izin verildiği Urfa Kapı’da bir vatandaşın Melikahmet Camisi’nin olduğu Sokak’tan evini kamyonete yüklediği görüldü.

Polis zırhlı araçlkarından gaz bombalarının atıldığı ve yer yer silah seslerinin duyulduğu Melikahmet Caddesi’nden dışarıya çıkmaya çalışan araç polisler tarafından durduruldu.
Polisler arama yaptıktan sonra aracın çıkmasına izin verdi.


300 ailenin göç ettiği belirtilen ilçede, son iki ay içinde özellikle çatışmaların yoğun olarak yaşandığı mahallelerden göç eden 2 bin’e yakın vatandaş, merkez Kayapınar, Bağlar, Yenişehir veya Diyarbakır’a bağlı köylerdeki yakınlarının yanına yerleşti. 90’lı yıllarda yoğun göç alan Sur İlçesi’nde 2015 yılında yeniden başlayan iç göç endişe yarattı.


Öte yandan, sokağa çıkma yasağına tepki gösteren ilçe esnafları ise, dükkanlarına 3 günden beri gidemediklerini belirterek, “Günlük 50-100 liraya yaşamını sürdüren insanlarız. 3 günden beri işyerimizi açamıyoruz. Bomba sesleri silah sesleri geliyor, dükkanımız ne durumda bilmiyoruz. Bizim derdimiz evimize ekmek götürmek. Esnafların bir araya gelerek buna tepki göstermesi lazım. Her hafta çatışma, sokağa çıkma yasağı nereye kadar sürecek. Bu soruna köklü bir çözüm getirilmesi lazım” dediler.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler