1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çatışmalı süreç esnafı vurdu!
Çatışmalı süreç esnafı vurdu!

Çatışmalı süreç esnafı vurdu!

Bölgede son samanlarda yaşanan çatışmalar esnafı olumsuz yönde etkiledi.

A+A-

Bölgenin birçok ilinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yaşanan bu olumsuz durumlar halkın alım gücünü de olumsuz yönde etkiliyor. Halkın alım gücü düştükçe bu durum esnafa olumsuz yansıyor.
 
 DİYARBAKIR’da esnaf, son dönemlerde yaşanan çatışma ortamından dolayı iş yapamaz duruma geldiklerini söylüyor. Esnaflar, çatışma ortamının yarattığı korkunun yanı sıra, inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar, sınır ticaretinin ve istihdam alanlarının olmayışının satışları olumsuz etkilediğini düşünüyor.

 

Birçok bölge ilinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yaşanan bu olumsuz durumlar halkın alım gücünü de olumsuz yönde etkiliyor. Halkın alım gücü düştükçe bu durum esnafa olumsuz yansıyor.


 “1 milyon liralık işyerimizi kapattık”


Doğu Mutfağı Lokantası’nın işletmecisi Ahmet Yaşar, özellikle çatışma ortamının satışları olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Olaylardan dolayı bir milyon lira harcama yaparak kurdukları işyerini kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Usta, “ Bu işyerimizde 15-20 kişi istihdam ediyorduk. Bu işyerimizde ise kardan çok ne kadar az zarar ederiz diyerek iş yapıyoruz.

 

Umarım yeniden o eski barış sürecine geri döneriz. Çünkü çok zor durumdayız. Böyle giderse, biz dahil tüm esnaflar kepenk indirir. Esnafların tümü kan ağlıyor. Bu süreç 1-2 ay devam etmesi durumunda mağduriyetler artar. Çatışmalar kimseye fayda sağlamıyor. Kimse bu çatışmalı süreçten memnun değil. Malımız gitsin ancak canlar gitmesin istiyoruz. Ancak hem can hem de mal gidiyor. Bu süreçte en büyük zararı biz yaşıyoruz” dedi.


“Esnaflar kepenk kapatıyor”


Diyarbakır’da tanıdığı çok sayıda esnafın dükkanını kapattığını ifade eden Yaşar, “Çok sayıda esnaf dükkanını kapatırken, çok sayıda esnaf ise borç batağına saplandı. Erken seçim belki bu çatışmaları sona erdirir. Çözüm süreci yaşarız. Yaşam gerçekten sıkıntılıdır. Mağduriyetimiz artıyor. Her iki tarafa da çağrıda bulunuyoruz. Silahlar sussun!” diye konuştu.


 “Çatışmalar son olsun!”


Yaşar, “Çatışmalar son olsun” diyerek, “Çatışmalar dursun, kavga dursun, yatırımlar yapılsın, ekonomi daha iyi olsun, vallahi bu kavga bitmeden ne kimse para kazanır, ne de biz bir şey satarız. Ne biz bir şey yeriz ne de başkası. Bize soruyorsunuz hükümete de sorun da…” şeklinde konuştu.

 

(Şair Bayram) 

HABERE YORUM KAT