1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çatışmaların başladığı Lice’den haber alınamıyor!
Çatışmaların başladığı Lice’den haber alınamıyor!

Çatışmaların başladığı Lice’den haber alınamıyor!

Lice İlçesi’nde sokağa çıkma yasağıyla birlikte bölgede geniş çaplı operasyon başlatılırken, Sisê'de bulunan "Şehit Amed û Şehit Hevidar Şehitliği"ne yoğun askeri sevkıyat ardından çatışmaların başladığı belirtildi.

A+A-

Lice Kaymakamı, operasyonun bilgisi dışında geliştiğini iddia ederken, bölgedeki canlı kalkanlardan haber alınamıyor.

 

Lice'de bulunan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise KCK'nin eylemsizlik kararına dikkat çekerek, seçime kadar savaş ortamının derinleştirilmek istendiğini söyledi. DBP Diyarbakır İl Örgütü de bölgedeki yurttaşların can güvenliklerinden büyük kaygı duyduklarını açıkladı.


Diyarbakır'ın Lice ilçesinde dün akşam 49 mahalleyi içerecek şekilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından Sisê (Yolçatı) Mahallesi'nde bulunan "Şehit Amed û Şehit Hevidar Şehitliği"ne yönelik dün akşam saatlerinden bu yana yoğun askeri sevkiyat gerçekleştirildi.

 

Mezarlığı abluka altına alan askerlerin, ağır silahlarla gerçekleştirdiği operasyonda HPG'lilerin de karşılık verdiği ve bölgede çatışmaların başlandığı öğrenildi. Öte yandan mezarlığın bulunduğu Sisê'ye (Yolçatı) sabah saatlerinde zırhlı araç sevkiyatı yapıldı.
 
6 canlı kalkan gözaltına alındı


Ablukanın devam ettiği Sisê (Yolçatı) köyündeki "Şehit Amed û Şehit Hevîdar Şehitliği"ne yönelik operasyonun önüne geçebilmek için bölgede bulunan canlı kalkanların 6'sı gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Bilal Demirbaş, Necat Demirbaş, Fuat Solmaz, Gani Yıldırım, Muharrem Engin ve soy adı öğrenilemeyen Veysi isimli yurttaş. Lice DBP İlçe Eşbaşkanı Murat Atagün, Belediye Encümeni Mehmethan Gülen ve Halise Balkaş nöbet eylemine devam ediyor.

 

Zırhlı araçlardan "Sisê'yi terk edin ya da gözaltına alacağız" anonsu yapıldığı belirtildi. Lice giriş ve çıkışları polisler tarafından kapatıldığı için Sisê'de bulunan canlı kalkanlardan bilgi alınamıyor. İlçede telefon ve internet şebekeleri hala kesik.
 
MEYA-DER aracı tarandı


Öte yandan dün akşam saatlerinde canlı kalkanların yanına gitmek için aralarında MEYA-DER Eş Başkanı ve yöneticileri ile Özgür Gün Tv kameramanı Murat Demir ve muhabiri Doğuş Kotay'ın içinde bulunduğu araç Cımar Mahallesi yakınlarında askerler tarafından tarandı.

 

Tarama sırasında yaşananlar ise kameraman Murat Demir tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülerde Cumar Mahallesi'ni yüksek dağlık bölgelerine konuşlandırılan askerler, araçta bulunanların sivil olduğunu bilmelerine rağmen hedef gözeterek ateş ettikleri görüldü.

 

Görüntülerde, tepede konumlanan askerler, bir kısmı araçta olan bir kısmı da araçtan inerek yere uzanan yurttaşlara uzun süre ateş ediyor. Kayıtlarda, aracın geri dönmesine rağmen askerlerce taranmaya devam ettikleri görülüyor. 
 
HDP’liler İlçe Kaymakamı ile görüştü


"Şehit Amed û Şehit Hevidar Şehitliği"nden yoğun silah sesleri ve dumanlar yükselirken, bölgede bulunan canlı kalkanlardan da haber alınamıyor. İlçe merkezinde halk ise sokağa çıkma yasağını tanımayarak sokaklara aktı.

 

İlçeye giriş çıkışları kapatarak abluka altına alan polis ve özel harekât timleri doktorların hastaneye gelişlerini ve sağlık hizmetlerini engellerken, eczanelerin de açılmasına izin vermiyor.

 

Bölgede yaşanan yoğun çatışmaların ardından ilçeye gelen HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ile birlikte HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Edip Berk ve DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, ilçe Kaymakamı ile görüştü.
 
Lice Kaymakamı: Operasyon yetkim dışında 


Yapılan görüşme ardından Lice Belediyesi'nde kaymakamla yapılan görüşme ve ilçedeki incelemelerine ilişkin açıklamada bulunan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelere rağmen, Lice merkez ve 49 mahallesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilerek cevap verildiğini belirtti.

 

Operasyonların yürüdüğü sahalarda canlı kalkanların bulunduğunu ve yoğun askeri hareketlilikle birlikte sivillerin ateş altında olduğuna dikkat çeken Baluken, ilçe Kaymakamı ile durumun normalleşmesine ilişkin yapılan görüşmede, Kaymakamın yaşananların yetkisi dışında geliştiğini söylediğini ifade etti. 

‘Kutsal değerlere saldırı hazırlıkları var'


Mezarlığa yönelik müdahalenin gerginliğe yol açacağı uyarısında bulunan Baluken, yasağın kaldırılması ve askeri ablukanın son bulması konusunda devlet yetkilileri ve Diyarbakır Valiliği ile görüşmelerin sürdürüldüğünü söyledi.

 

KCK'nin eylemsizlik kararına rağmen kutsal değerlere saldırı hazırlıkları ile, çatışmaların sürdüğe dikkat çeken Baluken, savaş ortamının seçime kadar derinleştirilmek istendiğini söyledi.
 
DBP: Lice’den haber alamıyoruz


DBP Diyarbakır İl Örgütü, 3 gündür Lice'de başlayan sokağa çıkma yasağı ve ardından asker ve polis saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. İlçe ile irtibat kurulamadığı belirtilen açıklamada şunlar belirtildi:

 

"3 gündür Lice ilçemiz asker ve polisler tarafından büyük bir abluka altına alınmış, Lice ilçemize giriş çıkışlar yasak edilmiş bulunmaktadır. Lice'ye bağlı 50'ye yakın köyde gıda sıkıntısı yaşanmaktadır. Yine bu yerleşim yerlerinde ağır hastalar dâhil hiçbir hastanın hastanelere getirilmesine izin verilmemektedir. 

 

‘Vatandaşlarımızın can güvenliğinden kaygı duyuyoruz’
Özelikle Sisê, Derxus, Huseynike köyleri başta olmak üzere Silvan ilçe sınırından, Hazro ve Kulp sınırına kadar olan bölgelere giriş çıkışlar tamamen kapatılmış bulunmaktadır.

 

Telefon ve internetin kesik olduğu bu yerleşim yerlerinde yaşayan yurttaşlara ulaşmak mümkün değildir. Her türlü iletişimin kesik olduğu Lice ilçemize, yaşanan durumdan büyük kaygı duymaktayız.

 

Hiçbir şekilde olup bitenlerden haber alamamaktayız. Lice ilçemizin köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın can güvenliğinden kaygı duyduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler