1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Çatışmalar son bulsun’
‘Çatışmalar son bulsun’

‘Çatışmalar son bulsun’

Bölge Baroları, yaptığı ortak açıklamada,

A+A-

ifade özgürlüğünün siyaset, mafya, yargı eliyle linçe tabi tutulduğu bir ortamda yeni bir Anayasa'nın konuşulmasının mümkün olmayacağı açıktır” diyerek, çatışmalı sürecin bir an önce sona ermesi çağrısı yaptı.


Bölge Baroları, yaşanan çatışmalı süreç ve akademisyenlerin savaşa karşı ortak bildirisi ile haklarında açılan soruşturmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

Yapılan ortak açıklamada Ağrı Barosu, Batman, Barosu, Bingöl Barosu, Bitlis Barosu, Dersim Barosu, Diyarbakır Barosu, Hakkari Barosu, Iğdır Barosu, Kars, Ardahan Bölge Barosu, Mardin Barosu, Muş Barosu, Siirt Barosu, Urfa Barosu, Şırnak Barosu ve Van Barosu’nun imzaları yer aldı.

 

Kürt sorunun niteliği gereği Türkiye'nin iç ve dış politikasını etkileyen temel faktör olduğu belirtilen açıklamada, "Hükümetin önceki tüm hükümetler gibi Kürt meselesine dair kaygılar üzerinden geliştirdiği dış politikadaki ciddi hatalar bölgesel şiddetin Türkiye'ye yansımasına sebebiyet vermiştir.

 

Hatalarda ısrarcı olunması, toplumsal fay hatlarını da etkilemiş ve sonuçta görece normalleşen iç politika da yaşanan gerilimlerin kaynağı haline gelerek sorunları çözme imkânından oldukça uzaklaşmıştır" denildi.

‘Cizre, Silopi ve Çınar’ın vebali hepimize yeter’


Açıklamada son aylarda yüzlerce sivilin direk hedef alındığına ve cenazelerin günlerce sokak ortasında bekletildiğine dikkat çekilerek, bu tablo karşısında barış isteyen akademisyenlerin hedef alınmasının hukuka aykırı bir şekilde idari ve adli soruşturmalara konu olması kabul edilemeyeceği ifade edildi.

 

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: "Barış çağrılarına bile tahammülün olmadığı, düşünce ve ifade özgürlüğünün siyaset/mafya/yargı eliyle linçe tabi tutulduğu bir ortamda yeni bir Anayasa'nın konuşulmasının mümkün olmayacağı açıktık.

 

Cizre'de Silopi'de Çınar'da yitirdiğimiz insanlarımızın çocuklarımızın vebali hepimize yeter.Yaşam hakkına yönelen her türlü saldırıyı kınadığımızı ve kazananı olmayacak bu çatışmaların son bulması çağrısını bir kez daha yineliyoruz." 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler