1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çatışmalar sigortacılığı da vurdu
Çatışmalar sigortacılığı da vurdu

Çatışmalar sigortacılığı da vurdu

Son dönemlerde yaşanan çatışmalı dönem yaşamın her alanını etkilerken, Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde araç, işyeri ve ev hasarları tespit eden sigortacıları da bu çatışmalardan nasibini aldı.

A+A-

2013 Yılından bu yana Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yerleşik sahte hasarla mücadele etmek amacıyla Sigorta Hasar İnceleme Tahkikat Uzmanı olarak görev yapan Mehmet Elbey, Sigorta Hasar İnceleme ve Araştırma Hizmetleri sahibi Mehmet Ali Elbey, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde çeşitli zamanlarda siyasi anlaşmazlık ve sorunlar nedeni ile birçok firma ve işyerleri zarar gördüğü gibi bu zarar gören kurumlardan en çok hasar gören kurumların özel sigorta şirketleri olduğunu söyledi.
 
Hasar riskleri arttı ama…


Bölgede sigortaya konu hasar risklerinin artması sigorta şirketlerini harekete geçirmesine rağmen riskten kaçılmaya çalışıldığına işaret eden Elbey, nedenlerini şöyle sıraladı:


“PKK ve halk hareketlerini teminat vermemek. Bu bölgelere çıkan sigorta prim ödemelerini 2-3 katına çıkartma veya yüksek tutar ve oranda hasar sonrası muafiyet uygulamaları yapmaktadır. Başka bir konu ise bölgedeki insanları sigorta konusunda daha çok bilinçlendirmek gerekir”
 
Sigorta poliçesi satmak en zor pazarlama tekniğidir


Elbey, Sigorta poliçesi satmanın dünyanın en zor pazarlama tekniği olduğunu vurgulayarak, “Çünkü insanlar para verip bir şey satın alıyor ise görmesi, dokunması ve hissetmesi gerekmektedir. Sigorta poliçesi satıldığında insanlara gözle görülür elle tutulabilir, kullanılabilir bir şey veremiyorsunuz. Özellikle bizim insanlarımız bu konuda daha hassas olur.

 

O yüzden her şeyin başı eğitim olduğu gibi sigorta konusunda da bölge halkını bilinçlendirmek şarttır. Bunun içinde çeşitli sigorta şirketlerinin tesis etmiş olduğu acenteleri ve sigorta ile ilgilenen tecrübeli, insanların bir araya gelerek bu konuda ortak görüş ve fikirler almasıdır. Bunun sonucunda bu sektörden geçimini sağlayan insanlarda bu istihdamdan yararlanma hakkını kaybetmektedir. Bölgede özel sigortalardan geçimini sağlayan, yetkili servisler, özel servisler, oto kaporta boya atölyeleri, oto yedek parça satıcıları, nakliye, kargo firmaları ve bunun gibi firmalar mevcuttur.
 
20 bin aile bu işten ekmek yiyor


Bütün bu sektör etkenlerini bir araya getirdiğimizde sadece Diyarbakır ilinde yaklaşık 20 bin aile ve 200 bin kişi geçimini bu sektörden sağlamakta ve buda nüfusun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Sektörün bu bölgece ciddi hasar görmesi demek bu sayıların sekteye uğraması anlamına gelir” diye konuştu.
 
Sahte hasarlar sektörün gelişmesini engelliyor
Türkiye’de sigorta sektörünün gelişmesini engelleyen başlıca sebeplerden birinin de sahte hasarlar olduğuna değinen Elbey, şöyle konuştu:


“Çünkü Sigorta şirketleri “sahte” hasarlarla sürekli karşılaşıyor. Ancak olaylar dönemlerinde “hasar” sayısında yükselme görülüyor. Ardı ardına yaşanan siyasi anlaşmasızlık sigorta sektörünü de derinden yaralıyor. Şirketler istedikleri prim üretimine bir türlü ulaşamıyor.

Buna karşın, biraz da krizin etkisiyle, hasar talepleri durumda. Çünkü, her kriz sonrasında sigorta sektöründe ciddi bir hasar talebi yaşanıyor. Ancak, bu hasarların bir kısmı da sahte çıkıyor. Her dönemde “sahte” hasarlarla karşılaşan sigorta şirketleri, kriz dönemlerinde bu tür olayların artması nedeniyle daha da temkinli davranıyor.

 

Gerçek hasar sahibi sigortalının hakkını geç almasına, dolayısıyla menfi propagandaya sebep olmak ayrıca siyasi olayları fırsat bilip hem devlete hem de sigorta şirketlerine yapılan haksız kazançlardır. Peki nedir bu sahte hasar? Sebebi sosyal kültürel ve ekonomik her ne olursa mazur görülmeyecek olan sahte hasar, ahlak yönünden zayıf kişiler tarafından binlerce, yüz binlerce insana karşı yapılmış bir haksızlıktır.

 

Sadece sigorta şirketinin ve reasürör’ün dolandırılması değildir. Kimi zihinlerde yer alan “Sigorta şirketleri milyonlarca prim üretiyor üç beş kuruştan ne çıkar?” gibi hırsızlığı mübah gören anlayışın tezahürüdür. Bu anlayışın zihinlerden kazınması için mücadele etmeye çalışacağız”
 
‘Sigorta şirketleri temkinli’


Mehmet Elbey Sigorta Hasar İnceleme ve Araştırma Hizmetleri sahibi Mehmet Ali Elbey, Poliçeleri durdurmadıklarını ancak temkinli olduklarını söyledi.

 

Bu tür olaylardan sonra sigorta yaptırma taleplerinin arttığına dikkat çeken Elbey, “Bölgelere bakılmaksızın tedirginlik var olduğunu ve her zaman olduğu gibi sigorta şirketleri önlemlerini alıyor. Bu nedenle şehirlerin önemli noktalarındaki yerleri sigortalarken dikkat ediyoruz. Riziko kabul edilmeyebilir. Edilirse de yüksek rizikolu yerlerin sigortası da yüksek şartlarda olur.” diye konuştu.
 
‘Bölge ayrımı yok’


Elbey, Sigorta poliçelerinde pkk, sel, deprem ek teminat verildiğini ifade ederek, “Birçok şirket poliçede bunları veriyor. Sel, su baskınları bu yıl sektörün canını yaktı. Şimdi de protesto gösterilerinden kaynaklanan hasarlar ortaya çıktı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çeşitli sigorta şirketlerinin acenteleri tesis edilmiş durumda. “Ancak, her riski değerlendirirken, sigortalanabilecek bir risk midir diye bakılıyor. ‘Hiçbir önlem almayayım, sigorta gelsin’ dendiğinde tabi ki olmaz. Önlemini alan, işletmelere sektör ayrımı yapmadan mobilyacı da plastikçi de sigortalanıyor” dedi.
 
Olaylar barışı ve hoşgörüyü hedef seçiyor


Bu yaşanan olaylar tüm dünyada demokrasiyi, barışı ve hoşgörüyü hedef aldığını vurgulayan Elbey, “Son günlerde Türkiye’de yaşanan saldırılar bunun en çarpıcı kanıtını oluşturmaktadır. Bunu gerçekleştirenler bilmelidirler ki yaşanılan tüm acılara rağmen demokrasi, barış ve hoşgörünün egemen olduğu bir çağdaş dünya ülkesi olma özelliğini asla yitirmeyecektir” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler