1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çatışma değil tezgâh yaşandı
Çatışma değil tezgâh yaşandı

Çatışma değil tezgâh yaşandı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı'da 5 PKK'lının ölümü ve 4 askerin yaralanmasına ilişkin "Dün Ağrı'da çatışma değil bir tezgâh, provokasyon yaşandı" dedi. Demirtaş, yaralı askerlerin HDP'liler tarafından taşındığını ve bu esnada helikopterde

A+A-
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul Kadıköy'de düzenlenen mitinginde konuştu. Ağrı'da dün 5 PKK'lının ölümü ve 4 askerin de yaralanmasıyla ilgili olarak "Dün Ağrı'da bir çatışma değil, tezgâh, provokasyon" yaşandı diyen Demirtaş şu ifadeleri kullandı:
 
"Dün Cumhurbaşkanı, bütün bu halkın başkanı sıfatını taşıması gereken kişi çatışmayı anlatıyor. Oradaki çatışmadan siyasi rant devşirecek kadar çıldırmış durumdalar. Ağrı'da neler yaşandığını herkesin bilmesi lazım. Ağrıda çatışma değil, sahte bir kurgu operasyon vardı. Orada mümkün olduğunca fazla cenaze çıkması isteniyordu." 
 
15 askeri çatışma bölgesinde bırakıp gittiler
Demirtaş, çatışma bölgesinde kalan 15 askerin terk edildiğini ve bunlardan 8'inin yaralı olduğunu belirttikten sonra şunları söyledi:
 
"HDP'li arkadaşlarımız, o bölgeye giderek yaralı askerleri çatışma bölgesinden çıkardı. Yaralı askerleri almaya gittiğinde helikopterden ateş açıp, bir HDP'li arkadaşımızı şehit ettiler. Bir gerillayı da helikopterden ateş açarak öldürdüler. Yaralı askerleri çarşaflarla taşımak zorunda kalıyor arkadaşlarımız, fotoğrafları var görüntüler var. Ülkeyi yönetenler lüks uçaklarla, helikopterlerle gezerken orada tek bir ambulans yoktu."
 
Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren Demirtaş, "Asla başaramaycaksın. Oradaki evlatlarımızın canı senin koltuğundan daha değerli değil. Bizler açısından Kürt'ü de Türk'ü de, bu gençlerin tek bir tırnağı 550 milletvekilinden değerlidir. Bu provokasyonlara, bu tezgâhlara gelmeyeceğiz" dedi.
 
Demirtaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye de bir çağrıda bulunan Demirtaş, "Gelin beraber Ağrı'ya gidelim. Neler yaşandığını gösterelim. Bu tezgâhı, provokasyonları bozalım. Bu provokasyonları el ele bozacak olan yine bizleriz" diye konuştu.
 
Genelkurmay: Askerlere uzun namlulu silahlarla ateş açıldı
Ağrı Valiliği, Diyadin ilçesinde fidan dikme etkinliği için vatandaşlara güvenlik sağlayan askerlere ateş açıldığını, çıkan çatışmada 1'i üsteğmen 3'ü uzman çavuş 4 askerin yaralandığını duyurmuştu. Eski İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, "Saldırıyı yapanlar etkisiz hale getirildi" açıklamasını yapmıştı.
Genelkurmay Başkanlığı'nın yazılı açıklamasında, Ağrı'nın Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek köyünde Bahar Şenliği düzenleneceğini ve bu etkinlikte "PKK propagandası" yapılacağı ihbarının alındığını belirtmişti. Genelkurmay, etkinlik için bölgeye sevk edilen askerlere uzun namlulu silahlarla ateş açıldığını ve ateşe karşılık verildiğini duyurmuştu.
Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT