1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çatıdaki gözler aranıyor
Çatıdaki gözler aranıyor

Çatıdaki gözler aranıyor

Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümü üzerindeki sır perdesi henüz aralanamazken olay günü basın açıklamasını, açıklamanın yapıldığı sokağa bakan tarihi Diyarbakır Evi’nin çatısından izleyen ve bunun telefonuyla kaydettiği belirtilen iki kişi aranıyor.

A+A-

Bu kişilere henüz ulaşılmazken, öldürülme korkusundan ortaya çıkmadığı sanılan şahısların görüntüleri en azından sosyal medya aracılığıyla paylaşımı bekleniyor.


Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümüyle ilgili başlatılan soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz koordinesindeki 8 cumhuriyet savcısı tarafından titizlikle yürütülüyor. Tek bir ayrıntının bile atlanmadığı olayla ilgili soruşturma derinleştiriliyor.
 
Emniyetten görev kâğıdı istendi


Olay günü bölgede bulunan hemen hemen herkesi tek tek dinleyen savcılar, İl Emniyet Müdürlüğü’nden olay günü olay yerindeki personel ile ilgili görev kağıdı istedi. Orada görevli bulunan tüm emniyet personelini dinleyen ve dinlemeye devam edecek olan savcılar, olay yerinde görevli bulunup da olay esnasında ateş eden silahlarında seri numaralarını dosyalıyor. Ayrı ayrı alınan ifadeler Başsavcı koordinesinde yapılan toplantılarda değerlendirmelerden geçiriliyor.
 
Ek iki kamera var, biri bozuk diğeri görmüyor


Bir yandan dinlemeler yapılırken, soruşturma kapsamında en önemli yer alacak olan görüntü üzerinden de çalışmalar yapılıyor. Olay bölgesinde kameramanların çektiği görüntüler dışında ek olarak yalnızca iki güvenlik kamerası bulunduğu tespit edildi.
 
PTT’nin kamerası ağaca takılmış


Bunlardan birinin olay yerine yalnızca 10 metre yakınlıktaki Mardin Kebap Evi, diğeri ise Elçi’nin vurulduğu yerin 50 metre yakınındaki PTT Şubesinin kayıtları da alındı. Ancak, Mardin Kebap Evi kamerasının bozuk olduğu ve kayıt yapmadığı, PTT Şubesinin kamera kaydının ise kurum girişinin hemen yanında yer alan ağaç dallarının, yapraklarının engellediği öğrenildi.
 
Bulunurlarsa her şey açığa çıkacak


Sağlıklı bir kayda ulaşılmadığı öğrenilen olayla ilgili her kelime ve tanıklık büyük önem arz ediyor. Bütün bu gelişmeler yaşanırken, olay günü basın açıklaması yapılan yerde bulunan avukatlardan birinin, “Açıklama yapılırken Diyarbakır Evi’nin çatışından açıklamayı izleyen cep telefonuyla çekim yapanlar vardı” şeklindeki sözleri üzerine açıklamayı tarihi yapının çatısından izleyen ve bunun telefonuyla kaydettiği belirtilen iki kişi aranıyor.
 
Sosyal medya aracılığıyla paylaşımı bekleniyor


Diyarbakır Emniyeti ve Diyarbakır Barosu avukatlarının da bu kişilerin bulunması için seferber olduğu ancak henüz bir bu kişilere ulaşılamadığı öğrenildi. Olay anını görüntülediği belirtilen kişilerin öldürülme korkusundan ortaya çıkmadığı sanılırken, şahısların görüntüleri en azından sosyal medya aracılığıyla paylaşımı bekleniyor. Olay sonrası kapanan ve kimsenin uğramadığı tarihi Diyarbakır Evi ile ilgili de eve giren çıkanlar olay günü orada bulunanlarla ilgili de bilgi toplandığı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler