1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Çarşı esnafı tarihi bir görüntü istiyor
Çarşı esnafı tarihi bir görüntü istiyor

Çarşı esnafı tarihi bir görüntü istiyor

SİİRT - Siirt esnafı, bir döneme damga vuran Bakırcılar ve Helvacılar çarşısının düzenlenerek tarihi bir görüntü almasını bekliyor.

A+A-
Siirt'in zengin bir kültürünün bulunduğunu belirten Helvacılar Çarşısı esnafı Nihat Demircioğlu, bir dönem çekiç sesinin eksik olmadığı Bakırcılar ve Helvacılar çarşılarında çok sayıda değişik iş kolundaki mesleklerin bulunduğunu, ancak teknolojiye yenik düşen bu mesleklerin şimdilerde tablolarda kaldığını söyledi.
 
Demircioğlu, "Siirt'te Helvacılar Çarşısı'nın Bakırcılar Çarşısı'na bakan bölümü modernizeden geçmelidir. Şuan çarşının tamamı sobacı esnafları tarafından kullanılıyor. Oysa bir döneme damga vuran bu çarşı aynı zamanda ilimizin zengin kültürünü de anımsatıyordu. Bir dönem çok canlı olan çarşı şimdilerde çok sessiz, çarşıya müşteri bile gelmek istemiyor.
 
Çarşıya tarihi bir görüntü verecek düzenleme yapılıp, sembolik olarak eski döneme ait mesleklerin icra edildiği bir nostaljik görüntü kazandırılmalıdır. Belki o zaman nostalji durumuna gelen çarşıya yerli ve yabancılar gelerek buraya bir canlılık katacak. Bu konuda İl Kültür Müdürlüğü valilik kanalıyla proje hazırlaması durumunda Kültür Bakanlığı da buna destek çıkabilir. İlimizin zengin kültürü de ancak bu şekilde yansıtılabilir. Biz çarşı esnafları olarak da destek vereceğiz" dedi.
 
(MND-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT