1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulundan örnek etkinlik
Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulundan örnek etkinlik

Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulundan örnek etkinlik

Silvan İlçesi Karahacı Köyü'nde geçen Aralık ayında meydana gelen olayda, evli ve 5 çocuk babası Hasan Çapkın, evinin önünde tandır yaptırtığı için tartıştığı amcası Abdülhalim Çapkın ve çocukları tarafından sopalarla dövülerek öldürüldü. Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatırken, öldürülen Hasan Çapkın'ın amcaları Abdülhalim, Ferit ve Hanifi Çapkın ile çocukları Übeyit, Tacettin ve Hamza Çapkın tutuklandı. Olayı soruşturan savcılık, 6 şüpheli hakkında 'Kasten öldürme' ve 'Yaralama' suçundan birer kez ömür boyu ve 7'şer yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı.'TANDIR YERİNİ BABAM BANA BIRAKMIŞTI'İddianamenin kabulünün ardından sanıklardan Hamza, Ferit ve Hanifi Çapkın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, Abdulhalim, Übeyit ve Tacettin Çapkın'ın tutuklu yargılanmalarına 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. İlk duruşmada ifadesi alınan tutuksuz sanık Ferit Çapkın olay günü köyde olmadığını belirterek, “Tandır yapılan yeri babam sözlü beyanı ile bana bıraktı. O yüzden tandırı oraya yaptım. Ama onlar akşam tandırı yıkmışlar. Bugüne kadar hep sulh için uğraştık ve görüşmeler sürüyordu. Tandır yapılan yerde onların herhangi bir mülkiyeti yoktu” dedi.'KENDİMİ KORUMAK İÇİN TAŞ ATTIM'Dedelerden kalma arazi yüzünden problemler yaşadıklarını belirten tutuklu sanık Übeyit Çapkın ise savunmasında şunları söyledi:“Olaydan önce tandır kurmuştuk. Bu yer dedemizden kalmıştı. Buranın uygun olmadığını söyleyip tandırı yıktılar. Olay günü sesler duyduğumda karşı tarafın elinde bıçak ve sopa gördüm. Bize saldırdıkları sırada yerden taş aldım ve bana yaklaşan Hasan'a fırlattım. Taşın kime isabet ettiğini görmedim. Hasan olay sırasında ayaktaydı. Köylüler araya girerek bizi ayırdı. Hasan'a kendimi korumak için taş attım.”Diğer sanıklar da tandırın yıkılması nedeniyle kavga çıktığını, ancak kimseyi öldürme kasıtlarının olmadığını savundu.'ÖLDÜRMEDEN GİTMEYİN' İDDİASIOlayda yaralanan Musur Çapkın'ın kızı Zeynep ise olay günü Abdülhalim Çapkın'ın evlerine gelip küfür ettiğini öne sürerek şöyle konuştu:“Küfür ve tehdit ile kapıyı çaldı. Tacettin ve Übeyt dışarıda bekliyordu. Pencerenin önünde küfrettiler. Babam ve amcam Hasan dışarı çıktı. Tacettin ve Übeyt sopayla amcam Hasan'ın kafasına vurdular. Diğerleri de sopayla babama vurdular. Ben ve amcam beraberdik. Tacettin elindeki sopayla bana vurmak istediği sırada amcam Hasan siper oldu. Tacettin ile Übeyt amcam Hasan'ın boyun ve kafasına vurmaya başladılar. Abdülhalim'in 'Onu öldürmeden buradan gitmeyin' dediğini duydum.”İfadelerin ardından 3 tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

A+A-
27 Mayıs Salı günü, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi salonunda, tüm okullara örnek olması gereken bir etkinlik düzenlendi.
 
Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulu bünyesinde, Cahit Sıtkı Tarancı konulu bir “Şiir ve Müzik Dinletisi – Koro Konseri” düzenlendi. Sur İlçe Kaymakamı Dr. Memduh Tura, Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulu Müdürü Medeni Yahşi, Gazeteci Yazar İbrahim Evirgen, Halk Sanatçısı – Bestekar Seyithan akıncı, Okul Öğretmenleri ve Öğrenci velilerinin hazır bulunduğu etkinliğe ilgi hayli fazlaydı.
 
Program sunucusu Nihal DOĞRUİŞ sunumuyla, konuşmacı İbrahim EVİRGEN anlatımlarıyla, Müzisyen Mehmet EROL şarkılarıyla, Program Organizatörü Gökhan PAMUKÇU beslemeleriyle, Okul Şiir Topluluğu öğrencilerinin Şiir okumalarıyla ve Müzik Öğretmeni Miyase Üstün KOLCU yönetiminde Okul Korosunun şarkı seslendirmeleriyle, mükemmel bir Şiir dinletisi ve müzik ziyafetinde bulundular.
 
Okul Müdürü Sn. Medeni Yahşi’nin kürsüye çıkıp konuşması ve Sn. İbrahim Evirgen’in Cahit Sıtkı Tarancı’yı anlatması ve Tarancı’dan şiirler okumasıyla etkinlik başlamıştı. Seçilmiş Cahit Sıtkı Tarancı Şiirlerini birbirinden farklı seçilmiş fon müziklerinin belirlediği sırayla sahneye çıkıp okuyan öğrenciler ve ara ara kulisten sahneye uğrayıp Cahit Sıtkı Tarancı’yı tadımlık anlatılarıyla Gökhan Pamukçu, ekibiyle büyük beğeni topladı.
 
Sunucu Nihal Doğruiş’in heyecanlı bir o kadar da başarılı sunumuyla devam eden etkinlik, Müzisyen Mehmet Erol şarkılarıyla daha fazla güzellik oluşturuyordu. İkinci bölümde ise Barış Manço’dan seçtiği şarkılarla, Miyaser Üstün Kolcu yönetiminde Okul Korosu, etkinliğe bambaşka bir hava kattı.  Çepilen her alkışı hakkederek, Gökhan Pamukçu ve ekibi, etkinliği noktaladılar.
 
Şiir Topluluğu öğrencilerinin başarısı, müzik korosunu da tetiklemiş olmalı ki; doğru bir seçimle hazırlanmış şarkılar gayet güzel seslendirilmiş oldu. Birbirinden güzel yorumlara, salonu dolduran sanatseverler alkışlarla eşlik ettiler.
 
Çarıklı Milli Egemenlik İlkokulu Öğretmeni ve DİYŞAD – Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Pamukçu ve ekibinin bu muhteşem ziyafetinden dolayı kendilerini kutluyor, daimi başarılar diliyorum. Bu tür etkinliklerin genele yayılması ve her okul tarafından bu denli etkinliklerin gerekliliğine inanarak, örnek alınmasını umud ediyorum. Saygı ve selamlarımla…
 
 
(Diyarinsesiorg MY)

HABERE YORUM KAT