1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çaresizlikten çadırda yaşıyorlar
Çaresizlikten çadırda yaşıyorlar

Çaresizlikten çadırda yaşıyorlar

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Susuz köyünde yağmur sularından dolayı toprak evleri yıkılan 12 kişilik aile çadırda yaşam mücadelesi veriyor.

A+A-

Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Susuz köyünde, yaklaşık bir yıl önce yağmur suları nedeniyle yıkılan evlerini maddi imkansızlıklar yüzünden tamir edemeyen Tayanmak ailesi, çadırda yaşam mücadelesi veriyor.

Sivrisinekler ve sıcak hava yüzünden çadırın içinde duramadıklarını belirten İhsan Tayanmak, “Kış mevsimini dışarıda geçirdik. Rahatsızlığımdan dolayı ve yaşımın ilerlemesi nedeniyle herhangi bir işte çalışamıyorum. Maddi imkansızlıklar yüzünden evimi yaptıramadım. Paramız yok ve perişan bir durumdayız. Durumumuz çok kötü olmakla birlikte evde yiyecek ekmeği bile bulamıyoruz. Yetkililerden bize yardım elini uzatmalarını istiyoruz" dedi.

“AİLENİN İKİ ENGELLİ ÇOCUĞU VAR” 

Ailenin geçen seneden beri çadırda yaşadığını belirten Silvan Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Ateş, “Bir seneye yakın bir süredir 12 kişilik Tayanmak ailesi derme çatma bir çadırda yaşıyor. Bu yüzyılda bu insanlık dışı yaşamı bu insanlar hak etmiyor. Ailede iki tane engelli çocuk da bulunmaktadır. Sözün bittiği yer bundan daha ötesi olamaz. Ülkemizin Avrupa Birliği'ne girmeye çabaladığı bir zamanda hiç bir vatandaşımız bu durumu hak etmiyor. Bu insanlar için yardım kampanyası başlatacağız. Ev sahibi hiçbir iş yapmamakta. Çağdaşlaşmaya çalıştığımız bir zamanda bu aile böyle bir ilkel bir yaşamı hak etmemektedir. Bu konuyla ilgili yetkililerden ve durumu iyi olan vatandaşlarımızdan yardım bekliyoruz" diye konuştu. 


(İHY-MP-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler