1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Canlı kalkanlar bombardımana şarkılarla karşılık verdi
Canlı kalkanlar bombardımana şarkılarla karşılık verdi

Canlı kalkanlar bombardımana şarkılarla karşılık verdi

Kocaköy üçgeninde başlatılan askeri operasyonlara karşı yurttaşların canlı kalkan olarak bulundukları Hurê ve Zerê Tepesi'nin Pazar günü akşam saatlerinde askerler tarafından tekrar bombalanmasına canlı kalkanlar şarkılar ve zılgıtlarla karşılık verdi.

A+A-

Diyarbakır'ın Hani ilçesine bağlı Hurê (Gömeç), Çakıl ve Mazılı, Lice ilçesine bağlı Fis ve Zerê ile Kocaköy ilçesine bağlı köyler arasında kalan geniş alanda 6 gün önce başlatılan operasyonların önüne geçmek ve olası bir can kaybının yaşanmaması için yüzlerce yurttaşın canlı kalkan olarak başlattığı eylemler devam ederken, dün akşam saatlerinde askerlerin canlı kalkanların bulunduğu Zerê Tepesi'ni tekrar rastgele bombalamaya başladı.

 

Bombardıman sırasında canlı kalkan eyleminde bulunan yurttaşlar bombalanan alanlara doğru giderek, bombardımanlara ve operasyonlara şarkılar ve zılgıtlarla karşılık vererek, alanı terk etmediler. Canlı kalkanların bombalanan alana girmesiyle askerler geri çekildi.

 

Geri çekilmeyle birlikte alanda sessizlik hakim olurken, yurttaşlar alanı terk etmediklerini ve operasyonlara karşı seslerini duyurmak için ateşler yakarak sabaha kadar nöbet yerlerinde kalan gençler şarkılarla, anneler de zılgıtlarla operasyonlara karşılık verdi.
 
'Onlar silahlarıyla biz şarkılarımızla karşılık vereceğiz'


Yurttaşların gece boyu gergin bekleyişleri devam ederken, canlı kalkan olarak bölgeye gelen yüzlerce yurttaş, operasyonlar son bulmadıkça ve Erdoğan'ın başlattığı kirli savaştan vazgeçilmediği sürece eylemlerine devam edeceklerini belirterek, "Bölgeye barış ortamını sağlamak için ve olası can kaybını önlemek için geldiklerini ama devletin bunu farklı algıladığı, halkı terörist ilan ederek, katliamlar başlattıklarını, onlar silahlarıyla bizde şarkılarımızla karşılık vereceğiz. Burada mücadele eden herkes bizim evlatlarımız" diyerek, operasyonlara tepki gösterdi.


Canlı kalkanların Zerê köyündeki bekleyişi sürerken, sabah saat 06.00 sıralarında alana çok sayıda askerin sevk edildiği görüldü. Helikopterlerin de keşif uçuşu yaptığı alandaki gergin bekleyiş devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler