1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çanlar Hevsel için acil çaldı!
Çanlar Hevsel için acil çaldı!

Çanlar Hevsel için acil çaldı!

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday olan Hevsel Bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebiyle 'tarım niteliği korunacak alan' statüsünden çıkarıldı, mimarlar Odası sert tepki gösterdi, gözler siyasilerin tavrına çevrildi.

A+A-
UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine aday olan Hevsel Bahçeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebiyle 'tarım niteliği korunacak alan' statüsünden çıkarıldı. Karar infial yaratacak nitelikte olurken, gözler Diyarbakır siyasilerinin ve halkın göstereceği tepkiye çevrildi.
 
14 Kasım 2014 Tarihinde toplanan Diyarbakır il Toprak Koruma Komisyonu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda 8 milyon 629 bin 499 metrekarelik alana sahip Hevsel Bahçeleri'nin 7 Milyon 517 bin 732 metrekaresini tarımsal niteliği korunacak alan statüsünden çıkararak 'rekrasyon' alanı ilan etti. Komisyon geriye kalan 1 milyon 111 bin 767 metrekarelik alanı ise tarımsal niteliği korunacak alan statüsünde kalmasına karar verdi.
 
YAPILAŞMA TEHDİDİ
 
Hevsel Bahçeleri'nin imara açılacağını savunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Hevsel Bahçeleri'nin rekrasyon alanı ilan edilmesine itiraz etti. Hevsel Bahçeleri'nin, Dünya Kültür Mirası listesine girmesi için UNESCO'ya başvurulduğunu ve başvuru sonuçlanana kadar beklenmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karara şerh koydu.
 
Kararın iptal edilmesi gerektiğini belirten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: '' Toprak Koruma Komisyonu toplanarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından talep edilen Dicle Vadisinde bulunan tarımsal arazilerin tarım dışı kullanım iznini karara bağlamıştır. Bu kararla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın aldığı Yapı Rezerv Alanı kararının önü açılmıştır.
 
Kentimiz için bitki örtüsü, peyzajı, sahip olduğu flora ve faunası ile son derece önemli olan bu alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine tarım dışı kullanım iznini kaldırılmış ve yapı yapma tehdidine açık hale getirilmiştir. Bununla Toprak Koruma Komisyonu; 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ile Uygulama Yönetmeliğine göre amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi korumayı sağlayacak yöntemlerin geliştirilmesi ile ilgili yetki ve sorumlulukları varken, tamamen kanun ve yönetmeliğine aykırı bir karar vermiştir.''
 
TMMOB'DAN TEPKİ
 
Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Toprak Koruma Kurulu'nun Dicle Vadisi'nin yapılaşmaya açılmasına imkan sunan karara tepki göstererek, yapılacak değişikliklere Dicle Vadisi ve Diyarbakır surlarının UNESCO'ya kazandırma sürecini olumsuz etkileyeceğini belirtti.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Nehri üzerinde yer alan alanı tarım arazisi niteliğinden çıkarmak için İl Toprak Kurulu'na başvuru yapması üzerine söz konu alanın tarım arazisinden çıkarılmasına TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu'dan tepki geldi. İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi'nde bir araya gelen TMMOB birleşenleri karara düzenledikleri basın toplantısıyla tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Şube Başkanı Deniz Akdemir, Dicle Vadisi'ndeki yapılaşmanın UNESCO sürecini olumsuz yönde etkileyeceğini bildirdi.
 
Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Diyarbakır kentine yüz yılardır akan Dicle Nehri'nin üzerinde kurulan kum ocakları ve balık üretim çiftliği Dicle Vadisi'nin ekolojik sistemini talan ettiğini ifade eden Akdemir, nehrin kıyısındaki birinci sınıf tarım arazilerinin de beraberinde talan edilmek istenildiğini söyledi. Tüm bu doğal olmayan müdahaleler ile Dicle'nin yatağında büyük değişiklikler ve tahribatlar oluşturduğuna dikkat çeken Akdemir, nehrin akışında büyük dengesizlikler meydana geldiğini vurguladı.
 
"DİCLE BATAKLIK GÖLÜNE DÖNÜŞTÜ"
 
Dicle Nehri'nin bataklık gölüne dönüştüğünü ifade eden Akdeniz, Diyarbakır'da özdeşleşen ve kaynaklara göre yüzyıllardır tarım alanı olarak kullanılmış, kentin gıda ihtiyacını karşılayan Hevsel Bahçeleri'nin de son dönemlerde tahribatlarla gündeme geldiğini söyledi.
 
Akdeniz, "Diyarbakır tarihinin ve kültürünün mirası olan Dicle vadisi, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri'nin tahrip ve talanının önündeki tek umut UNESCO olmuştur. 2000 yılından itibaren başlayan UNESCO çalışmaları, yılların emeği ile artık filizlenmiştir. Ocak 2014 tarihinde tescil için resmen başvuru yapılmış ve nihai karar Haziran 2015 tarihinde verilecek iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Dicle Vadi Projesi adı altında yaptığı çalışmalar mirasımızın 2015 Haziran ayında Dünya Miras Listesi'ne alınma sürecini olumsuz etkileyecektir. Yine bu proje ile kültürel peyzaj ve orjin bitkiler alan içerisinde yok olacaktır.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Nehri üzerinde yer alan Sur ilçesi ve Yenişehir ilçesi sınırları dahilinde olan alanı tarım arazisi niteliğinden çıkarmak için başvuru yapmış ve İl Toprak Koruma Kurulu da bahsi geçen alanın tarım dışına çıkarma kararını almıştır. Bu karar UNESCO sürecini bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde riske sokmakta ileri ki dönemlerde korumasız kalan bu alanın yapılaşmaya açılmasının önünü de açmaktadır" dedi.

HABERE YORUM KAT