1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çankırı'da olaylar, yine ırkçı saldırılar
Çankırı'da olaylar, yine ırkçı saldırılar

Çankırı'da olaylar, yine ırkçı saldırılar

DİYARİNSESİ.ORG - Diyarbakırspor'un bugün Çankırı'da oynadığı karşılaşmada çirkin ve ırkçı saldırılar oldu.

A+A-
Maç boyunca ırkçı sloganlara maruz kalan Diyarbakırspor, maçın ardında statta mahsur kaldı. Diyarbakırspor,emniyete ait zırhlı araçlarla stattan ayrılabildi.
 
Spor Toto 3.Lig 2.Grup karşılaşmasında Diyarbakırspor, küme düşmesi kesinleşen Çankırıspor'u 2-0 mağlup ettiği maç sırasında ve sonrasında sporun ruhu ile bağdaşmayan ve siyasi amaçlarla maça geldiği anlaşılan grupların ırkçı saldırılarına maruz kaldı. Maçtan sonra stattan çıkamayan kafilemiz, alınan yoğun güvenlik önlemlerinden sonra emniyete ait zırhlı araçlarla stattan Ankara'ya doğru yola çıkabildi.
 
11074518_461303304026164_228273867_n.jpg
 
 
DİYARBAKIR'DA İNSANLIK DERSİ VERMİŞTİK AMA
Çankırıspor yönetimi ve takımını Diyarbakır'da dostça ağırlayan kulübümüz 
Çankırı'da ise tam tersine  ırkçı saldırıların hedefi oldu. Ev sahibi ekibin taraftarları, maç boyunca Diyarbakırspor aleyhine siyasi ve ırkçı sloganlar atarken, devlet erkanı ve Çankırıspor cephesinden bu olaylara müdahale edilmemesi tepki çekti. Maçın ardında stat dışında bekleyerek kafilemize  saldırmak isteyen Çankırıspor'lu taraftarlardan Diyarbakırspor, dolayı uzun süre stattan çıkamadı.
 
11122391_461303364026158_921103350_n.jpg
 
EMNİYETE AİT ZIRHLI ARAÇLARLA STATTAN ÇIKTIK
Güvenlik önlemlerinin sıklaştırılması üzerine kafile,yoğun güvenlik önlemleri altında emniyete ait zırhlı araçlarla stattan ayrılabildi.Diyarbakır'da çok iyi ağırlayarak,36 medeniyete beşiklik etmiş kentimizin geleneksel ve örnek misafirperverliğini gösterdiğimiz bir takımla deplasmanda oynadığımız ve rakibin hiçbir iddiasının olmadığı maçta maruz kaldığımız bu olayları oldukça düşündürücü değerlendiriyoruz. Yıllardır Diyarbakırspor ve bölge takımlarına yönelik uygulanan  ırkçı ,ayrımcı,ötekileştirici ve faşist yaklaşım bir kez daha sergilenmiştir. 
 
TAKIMIMIZ IRKÇI SALDIRILARA MARUZ KALDI
Maç boyunca kin,nefret ve düşmanlığı körükleyici sloganlar atılırken, ev sahibi kulüp ve devlet erkanı tarafından hiçbir müdahalede bulunulmaması, en az bu sloganlar kadar düşündürücü ve üzücü olmuştur. Sporla asla ilgisi olmadığını düşündüğümüz bu zihniyet, maçtan sonra da aynı tutumu devam ettirmek istemiştir. Diyarbakırspor,maçın ardında yaklaşık 1.5 saat statta mahsur kalmış,  emniyetin aldığı yerinde tedbirlerle buradan ayrılabilmiştir. Ülkemizin toplumsal barışına,birlik ve beraberliğine, kardeşlik ruhuna dinamit koymayı amaçlayan bu ırkçı anlayışı bir kez daha red ederek, bu kirli oyunu sahneleyenleri lanetliyoruz. 
 
11088526_461303250692836_1773029814_n.jpg
 
DEVLET VE TFF'YE SORUMLULUK DÜŞMEKTEDİR
Yıllardır Diyarbakırspor ve bölge takımları üzerinde hayata geçirmek istedikleri bu kirli senaryo,büyük tehlikeler içermektedir. Bizler barış elçisi olmaya devam edeceğiz ve bu anlayışın inadına barış diye haykırmaya devam edeceğiz. Bu anlayış kaybetmeye ve tarihin çöplüğüne girmeye mahkumdur. Ancak bu anlayışın ülke ve toplum barışını zedelememesi için asıl görev devletin ilgili birimleri ve Futbol Federasyonu'na düşmektedir.
 
TOPLUMSAL BARIŞ ADINA BUNLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ
 Yürürlükte olan yasaların ırkçılık ve ayrımcılıkla ilgili bölümlerinin uygulanmasını istiyoruz. Aksi takdirde bu gibi olayların önüne geçilmesi mümkün görünmemektedir. Toplumsal barış ve devam eden Çözüm Süreci'nin daha fazla zarar görmemesi adına yasal tüm yaptırım ve cezaların uygulanması şarttır.
 
Bir kez daha Çankırı'da Diyarbakırspora karşı yaşanan ırkçı saldırıları kınayarak, Diyarbakırspor'u da bu zor şartlara rağmen aldığı galibiyetten dolayı kutluyoruz.
 

HABERE YORUM KAT