1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Canbay'dan gündem değerlendirmesi
Canbay'dan gündem değerlendirmesi

Canbay'dan gündem değerlendirmesi

DİYARBAKIR- Saadet Partisi (SP) ilçe ve belde ziyaretleri programına katılmak üzere Diyarbakır'a gelen SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

SP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenlendi. Saadet Partisi olarak yaptıkları ilçe ve belde ziyaretleri programı kapsamında SP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay ve SP Batman Milletvekili Musa Okçu ile birlikte Diyarbakır ve ilçelerini gezerek vatandaşın sorunlarını dinleyeceklerini dile getiren SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan çalışmaları başlattıklarını ifade etti. Toplantıda konuşan SP Genel Başkan Yardımcısı ve 20 ve 21. Dönem Malatya Milletvekili Yaşar Canbay, gündeme ilişin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'ye yapılabilecek olası müdahale ile ilgili konuşan Canbay, askeri müdahale düşüncesinin iyi niyetli bir düşünce olmadığını savundu. Canbay, “Son günlerde ABD öncülüğünde Suriye'ye yapılması düşünülen bir operasyon gündemin en sıcak konusudur. Biz şunu biliyoruz ki askeri müdahaleler iyi niyetli değildir.

Hele daha önce NATO'nun Afganistan'a yaptığı Amerika'nın Irak'a yaptığı operasyonlar oralara nasıl ki barış, huzur, demokrasi getirmemişse bugün Suriye'ye yapılması düşünülen askeri operasyonunda asla Suriye'ye huzur getirmeyecektir. Zaten Amerika'nın yaptığı açıklamalarda Suriye operasyonlarındaki niyetlerinin rejimi değiştirmeye yönelik olmadığını, dolayısıyla daha çok kanın döküleceği açıktır. Eğer böyle bir operasyon yapılırsa kaybeden yine Suriye olacaktır, Türkiye olacaktır, İslam coğrafyası olacaktır. Kazananlar da küresel emperyalistler, İsrail ve silah baronları olacaktır. Eğer Amerika öncülüğünde Suriye'ye bir operasyon yapılırsa Türkiye'nin de burada gönüllü olarak yer alması gerçekleşirse bu da Türkiye'nin bu ateşin içine düşmesi bakımından çok hatalı bir karar olacaktır” dedi.

Türkiye'nin arabuluculukta ısrarcı olması gerektiğini dile getiren Canbay, dış müdahalenin yapılmaması yönünde çalışmalar sürdürülmesi gerektiğini de belirtti. Canbay, “Bütün hedef bölgeyi Nil'den Fırat'a kadar kurulması hedeflenen büyük İsrail devletini için ön hazırlıktır. Dün Afganistan işgal edildi, Irak işgal edildi. Bugün Suriye işgal edilecek. Yarın İran sıradadır ve nihai hedef ise Türkiye'dir. İktidarımız hedefinde Türkiye'nin de bölünmesi ve parçalanması olan büyük Ortadoğu projesinde asla yer almamalıdır. Mısır'da bir darbe oldu Amerika Birleşik Devletleri buna darbe diyemedi. 5 bin kişi öldürüldü buna ses çıkarmadı. Bugün ise Suriye'de ki olayları engellemek için bir operasyon yapmayı düşünüyor” ifadelerini kullandı.

12 Eylül 1980 darbesine de değinen Canbay, yapılan tüm darbelerin arkasında NATO'nun olduğunu iddia etti. Canbay sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek Türkiye'de gerek dünyanın pek çok yerinde yapılan bütün darbelerin arkasında NATO vardır. Bu geçen yıl TBMM'de kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu tarafından da ortaya konulmuş bir gerçektir. İslam birliği kurulmadan, Müslüman ülkeler kendi aralarında birleşmiş milletlerini kurmadan savunma paktını kurmadan bu zulümler asla bitmeyecektir.”

Çözüm süreci ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Canbay, süreci desteklediklerini akan kanın durması, barışın ve kardeşliğin sağlanması için atılacak adımların arkasında olduklarını kaydetti.

HABERE YORUM KAT