1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Canan Altıntaş'tan sevindirici haber
Canan Altıntaş'tan sevindirici haber

Canan Altıntaş'tan sevindirici haber

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (GGC) Başkanı Veysi İpek, İhya-Der Başkanı Aytaç Baran’ın öldürülmesinden sonra çıkan olayları görüntülerken İhya-Der binasından çıkan kişilerin saldırısı sonucu ağır yaralanan Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri ve GGC üyesi

A+A-

Altıntaş’ı ziyareti sonrası bianet’e açıklamalarda bulunan İpek, Altıntaş’ın bir gözünü kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu ama bugün itibariyle bu tehlikenin büyük ihtimalle ortadan kalktığını söyledi.

İpek, Altıntaş’ın bacağında ve kaşının üstünde kırık olduğunu, gözünden de birkaç gün sonra ameliyat olacağını belirtti.

Altıntaş’ın moralinin düne göre daha iyi olduğunu ama gazeteci olarak neden saldırıya uğradığını anlamadığını ifade eden İpek, saldırıya ilişkin de şunları söyledi:

“Saldırıyı Hüda-Par’lılar mı gerçekleştirdi bilemem. Ama saldırganlar Hüda-Par’a yakın İhya-Der binasından çıktılar.

“Polise ait zırhlı araçların arasından görüntü almaya çalışan Canan Altıntaş da bu sırada saldırıya uğradı. Altıntaş dövüldükten sonra polisler olaya müdahale etti.”

“Gazeteciler gergin”

Dün Altıntaş’ın yanı sıra DHA kameramanı Serdar Sunar ve İHA muhabiri Burak Emek’in de saldırıya uğradığını hatırlattığımız İpek’e Diyarbakır’da görev yapan gazetecilerin ruh halini sorduk.

“Görevini yapmaya çalışan gazeteciler hayli gergin. ‘Nereye kadar bu saldırılar sürecek, neden biz saldırıya uğruyoruz’ diyorlar.

“Genel olarak biraz duygusallar. Eylem yapalım, yürüyüş düzenleyelim, iş bırakalım diyenler var.

“Kentte zaten bir gerginlik varken bir de biz gazetecilerin yürüyüş düzenlemesi, eylem yapması, iş bırakması gerginliği arttırabilir.

“Şu an sivil toplum örgütleri taraflarla görüşme halinde. Belki ortam biraz sakinleştikten sonra sesimizi çıkartmamız daha sağlıklı olur.”

Gazetecilere tehdit

Kendisi de dahil gazetecilerin tehditler aldığını ifade eden İpek sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Ben İhya-Der binasının fotoğrafını çekerken oradan çıkan birkaç kişi ‘Hep bizim fotoğrafımızı çekiyorsunuz. Size göstereceğiz’ dedi.

“BBC Türkçe’den Hatice Kamer, seçim sonuçlarıyla ilgili esnaf röportajları yaparken tarafsızlık ilkesi çerçevesinde Hüda-Par’a yakın esnafla da görüştü.

“Ancak bir dükkanda sinirlenen esnaf, ‘Sen benim fotoğrafımı çekiyorsun ama ben de senin fotoğrafını çektim. Seni biliyorum, ajansın’ diyerek sözlü saldırıda bulundu. Araya girenler saldırının fiziksel şiddete dönüşmesini engelledi.”  (BİANET)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler