1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çanakkale'den Diyarbakır'a yardım kampanyası
Çanakkale'den Diyarbakır'a yardım kampanyası

Çanakkale'den Diyarbakır'a yardım kampanyası

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, Çanakkale'nin kardeş kenti olan Diyarbakır'ın Sur Belediyesi'ne, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pkk'nın katliamından kaçarak sığınan 500 Ezidi kadın ve çocuk için yardım kampanyası başlattı.

A+A-

Çanakkale Belediyesi öncülüğünde, "İnsanız" adlı yardım kampanyası çalışma grubunda toplanan çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği ve 5 Eylül'e kadar sürecek kampanyada, öncelikli olarak çocuklar için giyecek ve bez, kuru gıda ile kadın giysileri ve battaniye gibi günlük barınma ihtiyaçları toplanarak Sur'a gönderilecek.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın eşi Hale Gökhan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında kampanya hakkında bilgi verdi.

Barışın kenti Çanakkale'den Kardeş Kent Sur Belediyesi'ne kardeşlik köprüsü kurduklarını ifade eden Gökhan, "IŞİD katliamından kaçarak Sur Belediyesi'ne sığınan, eşini kaybetmiş 500 Ezidi kadın ve çocuk için Çanakkale Belediyesi öncülüğünde ilimizde bulunan sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte bir yardım kampanyası başlatıyoruz.

Kardeş Kent'imiz Sur Belediyesi'nin talebi ve aracılığı ile empati kurmayı da unutmadan 'gün dayanışma günü, kardeşlerimizle el ele vermek günüdür' diyerek onların bu talebini yerine getirmeyi bir insanlık borcu addediyoruz. IŞİD'in soykırımı aşan boyuttaki bu vahşetinin etkilediği eşini kaybetmiş 500 kadın ve çocuk için yardım kampanyasına katılmak isteyenler Çanakkale Belediyesi Sosyal Yaşam Evlerine ve Kent Konseyi Mahalle Meclislerine acil ihtiyaçları içeren yardım ihtiyaçlarını ulaştırabilir. 21 Ağustos-5 Eylül arasındaki kampanyamız için ihtiyaç malzemeleri öncelikli olarak çocuklar için giyecek ve bez, kuru gıda ile kadın giysileri ve battaniyedir.

Toplanan yardımlar Kardeş Kent Sur Belediyesi aracılığıyla buraya sığınan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır. İnsanlık onurunu, savaşların, çatışmaların yıkıcı etkilerine terk etmeyeceğimiz, barış adına kuracağımız gönül köprüleriyle halkları birbirine bağlayacağımız güzel bir gelecek diliyor, Çanakkale halkını bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum" dedi.

HABERE YORUM KAT