1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Çanakkale ruhu Diyarbakır'a konuk oldu
Çanakkale ruhu Diyarbakır'a konuk oldu

Çanakkale ruhu Diyarbakır'a konuk oldu

AnadoluJet'in Çanakkale Savaşı'nın 100. yılı sebebiyle projelendirdiği, toplumun tarihsel ve kültürel gerçeklere duyarlılığını arttırmayı amaçlayan “AnadoluJet'le Çanakkale Sohbetleri” Çanakkale, Ankara, Samsun, Kayseri, Trabzon, Konya, Hatay, Adana, Anta

A+A-
Diyarbakır Valiliği ve Dicle Üniversitesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen etkinliğin birinci oturumu Dicle Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde, ikinci oturumu ise Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde halka açık ve ücretsiz olarak düzenlendi. Üniversite öğrencilerine yönelik sohbetin sonunda yapılan çekilişle beş öğrenci AnadoluJet'ten uçak bileti kazandı.
 
Aralarında Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Diyarbakır Vali Yardımcısı Taner Bircan, THY Diyarbakır Satış Müdürü Mehmet Korkutata ve AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan ile çok sayıda yerel ve mülki idarecinin de olduğu geniş katılımla gerçekleşen sohbetler, Diyarbakırlı lise ve polis okulu öğrencileri tarafından da ilgiyle izlendi.
 
Çanakkale 2015 - 100. Yıl Koordinasyon Merkezi desteğiyle ve Tarihçi, Yazar Talha Uğurluel'in anlatımıyla gerçekleşen sohbetler kapsamında, Çanakkale Savaşı fotoğraflarından oluşan özel bir sergi de katılımcılarla buluştu. Projenin anlatıcısı Talha Uğurluel ise kapanışta kitaplarını imzaladı.
 
Düzenlenen oturumda üniversite öğrencilerine seslenen AnadoluJet Başkanı İbrahim Doğan, “AnadoluJet'le Çanakkale Sohbetleri Projesi'ne başlarken geçmişle günümüzü birleştirme hedefi ile yola çıktık. Hem geçmişe hem de geleceğe değer veren bir markayız. Bu amaçla bir yandan Çanakkale Sohbetleri ile dünü yad ederken, gençlerimiz gelecek hakkında fikir sahibi olsun diye 2030 Seminerlerimizi de hayata geçiriyoruz. Bugün burada Talha Uğurluel'in anlattıklarını dinlerken Çanakkale'de savaşan tüm kahramanlarımızla gurur duydum. Hepimiz geçmişteki cesaret ve özverilerinden dolayı ecdadımızla gurur duyuyoruz. Gurur duymanın maliyeti 'sıfır'. Önemli olan 100 yıl sonra bizimle kim, neden gurur duyacak? Havacılık sektöründeki teknolojiyi belki biz yapmadık. Bu yüzden bununla hatırlanmayacağız ama 100 yıl sonra bile AnadoluJet'i biricik kılan bir özellikle yani değerli insan kaynağımız ve hizmetlerimizle hatırlanacağız. Bu etkinliğimiz ile kişide bile bir etki bırakabilmişsek ne mutlu bize” dedi.
 
Doğan'ın ardından söz alan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ise “Kurtuluş Savaşımızı büyük bir birlik ruhu ile kazandık. Bu başarılı ordunun temelinde birlik, beraberlik ve inanç duygusu vardı. Bu hisleri kaybetmezsek her konuda başarıya ulaşırız” dedi. Saraç, projenin anlatıcısı Talha Uğurluel'den Diyarbakır tarihi ile ilgili bir söyleşi dizisi yapmasını da rica etti.
 
Şimdiye kadar 12 bini aşkın kişiyle buluşan proje önümüzdeki günlerde; Kars, Van, Gaziantep ve Erzurum'un da olduğu pek çok şehri ziyaret edecek.
 
Bu sene yedinci yılını kutlayan AnadoluJet'in, Çanakkale Sohbetleri Projesi hakkındaki detaylı bilgiye www.anadolujet.com resmi internet sitesindeki haberler bölümünden ulaşılabilir, AnadoluJet ve uçuşları hakkında bilgi almak için 444 2 538 numaralı çağrı merkezi aranabilir.
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT